Prima victorie românească la US Open 2020! Sorana Cîrstea s-a calificat în turul 2 și va înfrunta o jucătoare de top

Sorana Cîrstea a adus prima victorie românească de la US Open 2020

Sorana Cîrstea a reușit să aducă prima victorie românească de la US Open 2020. Locul 77 WTA la startul competiției, Sorana a învins-o pe Christina McHale, din SUA, în minimum de seturi. A fost 6-4, 7-5 pentru româncă, care a practicat un joc foarte solid, în special la retur. A câștigat nu mai puțin de cinci game-uri pe serviciul adversarei sale.

Sorana Cîrstea va juca în turul 2 de la US Open împotriva învingătoarei dintre Heather Watson și Johanna Konta. Cea din urmă, favorită 9 a competiției, pornește cu prima șansă în acest duel britanic. Partida care va stabili adversara româncei în turul 2 va începe în câteva minute la Flushing Meadows.

Sorana Cîrstea, super duel în turul 2 de la US Open. O va înfrunta pe învingătoarea dintre Johanna Konta și Heather Watson

În partida contra Christinei McHale, Sorana și-a demonstrat din start superioritatea. A avut 5-2 în primul set, iar apoi a avut puterea să se recapaciteze după ce adversara ei a făcut break. A reușit un rebreak și a închis primul set. Manșa secundă a fost ceva mai echilibrată, dar tot Sorana a fost la cârma partidei. A avut 3-1 și 5-3, dar americanca a forțat și a dus setul în prelungiri. Au fost însă două game-uri la rând făcute de româncă, iar calificarea în turul 2 a fost obținută după o oră și 37 de minute.

Pentru calificarea în turul 2 la US Open, Sorana Cîrstea și-a asigurat 70 de puncte în clasamentul WTA, dar și un cec în valoare de 100.000 de dolari. Anul trecut, Sorana a ajuns până în turul 3 al competiției, fiind eliminată de Taylor Townsend, cea care o învinsese și pe Simona Halep. Își va păstra punctele de anul trecut dacă nu reușește să ajungă mai departe la ediția din 2020.

Tot în turul 1 pe tabloul de simplu vor mai juca Patricia Țig și Mihaela Buzărnescu. Prima o înfruntă pe Kurumi Nara, în vreme ce Miki are un duel mai complicat, cu Sloane Stephens, învingătoarea din 2017. Irina Begu a fost eliminată luni de Petra Kvitova.

Publicat: 01 09. 2020, 21:02
Actualizat: 01 09. 2020, 21:17