Prima victorie din carieră la Turneul Campionilor pentru Dominic Thiem. Austriacul l-a învins pe Gael Monfils în trei seturi

Tenismenul austriac Dominic Thiem (locul 9 în clasamentul mondial) a câștigat marți meciul cu sportivul francez Gael Monfils (poziția 6 ATP), scor 6-3, 1-6, 6-4, în grupa B a Turneului Campionilor de la Londra, disputat pe suprafață dură în sală.

Partida a durat o oră și 31 de minute. Thiem a jucat fără greșeală în primul set, speculând singura șansă de break pe care a avut-o, în game-ul șase. În actul secund, Dominic a câștigat doar 22% dintre punctele jucate cu prima minge, a fost condus cu 4-0, pentru a cedat setul la 1. În decisiv, ambii jucători au avut un serviciu solid. În game-ul 8, Thiem a avut două șanse de break, dar le-a ratat. La 4-5, Monfils a servit pentru a rămâne în meci, la 30-40 a trimis o minge prea lungă, iar Thiem s-a impus.

Statistica arată că jucătorii au fost greu de departajat, fiecare câștigând câte 74 de puncte. Monfils a avut mai multe lovituri câștigătoare, 30, față cele 20 ale lui Thiem. Francezul a comis mai multe erori neforțate, 23, în comparație cu 19 austriacul.

În urma acestui rezultat, Dominic Thiem mai are o șansă să se califice în semifinalele Turneului Campionilor, în timp ce Gael Monfils este deja eliminat, după două înfrângeri. În primul meci, Thiem a pierdut cu Novak Djokovic (locul 2 în clasamentul mondial), scor 7-6 (10), 0-6, 2-6.

Pentru prima victorie de la Londra, Dominic Thiem și-a asigurat 200 de puncte în clasamentul ATP și un cec în valoare de 167.000 de dolari, la care se adaugă 167.000 de dolari pentru participare.

Dominic Thiem (23 de ani) și Gael Monfils (30 de ani) evoluează în premieră la Turneul Campionilor de la Londra.

Tot în grupa B a Turneului Campionilor, sârbul Novak Djokovic (2 ATP) va juca împotriva canadianului Milos Raonic (4 ATP), de la ora 22.00. Djokovic și Raonic au câte un punct în clasamentul grupei.

Publicat: 15 11. 2016, 21:43
Actualizat: 15 11. 2016, 21:44