Prima reacție a Simonei Halep după ce i-a lăsat doar trei game-uri Gabrielei Ruse: „Nu mă simt confortabil!” Ce spune despre adversara din sferturile turneului de la Melbourne

Simona Halep of Romania reacts during her women's singles match against Destanee Aiava of Australia at the Melbourne Summer Set tennis tournament in Melbourne on January 5, 2022.,Image: 650724622, License: Rights-managed, Restrictions: -- IMAGE RESTRICTED TO EDITORIAL USE - STRICTLY NO COMMERCIAL USE --, Model Release: no, Credit line: Profimedia

Simona Halep (România, 20 WTA) a oferit un scurt interviu pe teren după ce i-a predat o lecție de tenis conaționalei Gabriela Ruse (România, 87 WTA), scor 6-2, 6-1 în optimile de finală ale turneului WTA Melbourne 1.

Simona Halep a învins-o, din nou, fără drept de apel pe Gabriela Ruse, într-un meci parcă tras la indigo cu cel de la Transylvania Open 2021, atunci când fostul lider WTA i-a lăsat tot trei game-uri adversarei.

Cu toate că jocul ei a arătat excelent și va întâlni o adversară mai slab clasată decât ea în sferturi, pe Viktorija Golubic (Elveția, 43 WTA), Simona Halep spune că niciun meci nu este ușor la acest nivel.

Prima reacție a Simonei Halep după ce i-a lăsat doar trei game-uri Gabrielei Ruse: „Nu mă simt confortabil!” Ce spune despre următoarea adversară

Simona Halep a oferit o primă reacție după victoria impresionantă reușită joi dimineață, într-o oră de joc, în optimile de finală ale turneului din seria WTA 250: „Sunt extrem de fericită că am câștigat repede, deși n-am început meciul foarte bine! Pot spune că am controlat bine mingea. Am muncit mult în presezon, mi-au lipsit meciurile și mă bucur că am această șansă”, a declarat Simona, care nu se așteaptă la un meci ușor în sferturile de finală: „Nu mă simt niciodată confortabil la acest nivel! Mă voi concentra pe jocul meu și vreau doar să mă bucur de tenis. Doar așa pot câștiga!”, a fost reacția dublei câștigătoare de Grand Slam.

Meciurile Simonei Halep împotriva jucătoarelor din România continuă să aibă aceeași traiectorie! Simona Halep a obținut o nouă victorie facilă în fața unei conaționale, trecând de Gabriela Ruse cu 6-2, 6-1! Halep și-a făcut jocul ei obișnuit, nu s-a complicat, în timp ce Ruse a părut intimidată de Simona încă o dată! Pentru un loc în semifinale, Halep se va duela cu Viktorija Golubic! Elvețianca a dispus tot în minimum de seturi de Lesley Kerkhove (Olanda, 158 WTA), scor 6-3, 6-0.

Publicat: 06 01. 2022, 06:47