Prima reacție a Simonei Halep după calificarea în sferturile de la Indian Wells. Ce a spus liderul mondial

Simona Halep a învins-o pe Qiang Wang, 7-5, 6-1, și s-a calificat în sferturile de finală ale turneului californian de la Indian Wells. La capătul partidei, liderul mondial a oferit prima reacție și a spus că era conștientă că nu trebuia să facă foarte multe greșeli.

„Ne-am antrenat împreună în urmă cu câteva zile și am pierdut, dar eram pregătită. Știam că nu trebuie să greșesc prea mult și am reușit. Abia am reușit să ridic trofeul, era foarte greu, dar întotdeauna este o plăcere să joc aici, publicul e minunat. Sper ca în turul următor să joc mai bine”, a spus Halep, la finalul partidei.

În sferturi, Halep o întâlnește pe croata Petra Martic, numărul 51 mondial, care a trecut de cehoaica Marketa Vondrousova, locul 54 WTA, scor 6-3, 7-6 (4).

Va fi cea de-a treia întâlnire dintre Simona Halep (26 de ani) și Petra Martic (27 de ani). Până acum, scorul meciurilor directe este egal. Croata a câștigat în 2011, la Copenhaga, primul meci dintre cele două, cu 6-3, 5-7, 7-5, iar Halep s-a impus în 2015, la Guangzhou, 6-4, 6-2.

Simona Halep, care a ajuns doar până în turul trei la ediția de anul trecut, și-a asigurat, astfel, un cec în valoare de 167.195 de dolari și 215 puncte WTA.

Publicat: 13 03. 2018, 21:31
Actualizat: 13 03. 2018, 21:36