Prima reacție a Simonei Halep după calificarea în sferturi la Moscova: „Ați fost corecți astăzi!” Cum i-a agitat românca pe spectatorii ruși | VIDEO

Simona Halep (România, 19 WTA) a oferit un scurt interviu pe teren după ce s-a calificat en fanfare în sferturile de finală ale turneului WTA 500 de la Moscova. Românca a trecut de Veronika Kudermetova cu 6-1, 7-6(4), iar în faza următoare o va întâlni pe Maria Sakkari (Grecia, 7 WTA).

Simona Halep a oferit o primă reacție după victoria excelentă reușită joi seară, scor 6-1, 7-6(4) în fața Veronikăi Kudermetova! Halep s-a concentrat în tie-break și a fructificat prima minge de meci, calificându-se în sferturi la Moscova după o oră și 44 de minute de joc.

La final, Simona le-a mulțumit spectatorilor pentru faptul că au fost imparțiali și nu au încurajat-o doar pe jucătoarea din țara lor! Rușii au aplaudat-o și pe Halep, lucru care a impresionat-o pe dubla campioană de Grand Slam.

Prima reacție a Simonei Halep după calificarea în sferturi la Moscova: „Ați fost corecți astăzi!”

Simona Halep le-a mulțumit spectatorilor de la Moscova pentru corectitudine! Românca a eliminat deja două rusoaice în această săptămână, pe Anastasia Potapova și pe Veronika Kudermetova, glumind pe seama acestui lucru! Simona a întrebat la microfon dacă va întâlni încă o rusoaică în sferturi: „A fost o luptă grea! Știam că va fi un meci complicat chiar dacă iau primul set, am mai jucat cu Veronika anul acesta. E o adversară puternică și a trebuit să rămân concentrată până la final. În setul al doilea și-a ridicat nivelul, iar eu am luat câteva decizii greșite.

Oricum, ea a jucat solid și nu a fost ușor să mă impun în două seturi. Le mulțumesc tututor spectatorilor pentru că au venit. Ați fost corecți astăzi, pentru că m-ați susținut și pe mine. E întotdeauna o plăcere să joc aici. Voi juca împotriva unei alte rusoaice în turul următor?”, a glumit Simona Halep, care nu va mai juca însă împotriva unei rusoaice! Sportiva antrenată de Adrian Marcu o va întâlni în sferturi, vineri, în jurul orei 16:30, pe Maria Sakkari din Grecia. Va fi primul duel dintre cele două în circuitul WTA.

Publicat: 21 10. 2021, 21:33
Actualizat: 21 10. 2021, 21:46