Prietenia româno-ucraineană produce momente speciale la Roland Garros! Gabriela Ruse și Marta Kostyuk, calificare în optimile probei de dublu | GALERIE FOTO

Prietenia româno-ucraineană nu își face resimțită prezența doar în viața de zi cu zi a refugiaților și a familiilor care îi găzduiesc, ci și în sport! Echipa Gabriela Ruse / Marta Kostyuk a obținut vineri o calificare frumoasă în optimile de finală ale turneului de Grand Slam de la Roland Garros.

Gabriela Ruse și ucraineanca Marta Kostyuk au acces în optimile de finală de la Roland Garros, după o victorie în minimum de seturi: 6-2, 7-6(6) cu britanicele Samantha Murray și Heather Watson.

Ruse și Kostyuk confirmă forma excelentă, după ce în runda inaugurală au învins o echipă mult mai experimentată, Magda Linette / Bernarda Pera (Polonia / SUA), scor 3-6, 6-2, 6-3.

Gabriela Ruse și Marta Kostyuk s-au calificat, vineri, în optimile de finală la Roland Garros, după un meci excelent cu Samantha Murray și Heather Watson! Partida a durat o oră și 38 de minute, iar românca și ucraineanca au revenit excelent în setul secund, după ce au fost conduse cu 4-2! De asemenea, Ruse și Kostyuk au salvat două mingi de set de care au beneficiat Murray și Watson în tie-break, scor final 6-2, 7-6(6).

Pentru un loc în sferturile de finală la Roland Garros, perechea româno-ucraineană se va lupta cu tandemul format din Caty McNally (SUA) și Shuai Zhang (China). Grație victoriei reușite în fața britanicelor, Gabriela Ruse și Marta Kostyuk și-au asigurat câte un cec de 19.136 de euro.

Gabriela Ruse și Marta Kostyuk și-au reunit forțele după episodul bizar de la Roma

Marta Kostyuk a fost partenera de dublu a Gabrielei Ruse (România) și la turneul de la Roma, iar ucraineanca a făcut un gest extrem de bizar după primul set al meciului cu rusoaicele Veronika Kudermetova și Anastasia Pavlyuchenkova, din optimile de finală. Kostyuk a plecat la vestiare la finalul primului set și nu a mai revenit pe teren, lăsând-o cu ochii în soare pe Ruse! Arbitrul întâlnirii a decis ca românca și ucraineanca să piardă meciul prin abandon.

După ce Kudermetova și Pavlyuchenkova au câștigat actul inaugural cu 6-1, Kostyuk a decis să părăsească terenul, aparent pentru un time out medical, deși nu dădea semne că ar fi accidentată. 10 minute mai târziu, fizioterapeutul a intrat singur în arenă și a spus că Marta Kostyuk se retrage, nedorind să mai revină pe teren! Chiar și în cazul în care s-a accidentat, gestul Martei de a nu se mai întoarce pentru a le strânge mâna Gabrielei Ruse și adversarelor a fost unul de neînțeles.

Publicat: 27 05. 2022, 19:44