Premieră pentru Cipru. Raluka Șerban a disputat primul meci pe un tablou principal sub culorile noii sale țări. Cum s-a încheiat partida

Raluka Șerban a pierdut primul meci disputat sub culorile Ciprului pe tabloul principal al unui turneu ITF, în fața unei adversare mai slab poziționate în clasamentul mondial. Jucătoarea în vârstă de 21 de ani a condus în primul set cu 5-3, însă olandeza Quirine Lemoine (248 WTA) a întors soarta partidei, pentru a se impune 7-6(5), 6-2.

Dezamăgită de lipsa oricărui sprijin în țara în care s-a născut, vârful de lance al tinerei generații de jucătoare de tenis din România a devenit, oficial, în această săptămână, sportivă cipriotă, după câțiva ani petrecuți în țara adoptivă. Ea a evoluat în premieră la Dubai, la un turneu ITF dotat cu premii totale în valoare de 100.000 dolari, sub culorile noii sale țări. Singura reprezentantă a Ciprului care punctează în clasamentul mondial a trecut de calificări, cedând un singur set în trei partide, însă nu a putut continua seria de victorii și pe tabloul principal.

Triplă campioană în 2018 în circuitul ITF, constănțeanca a schimbat ‘c’-ul din prenumele său, în ‘k‘, pentru a marca, simbolic, schimbarea naționalității.

Publicat: 11 12. 2018, 13:51
Actualizat: 11 12. 2018, 13:52