Premianta săptămânii de dinainte de Wimbledon: Dominika Cibulkova. Slovaca a câștigat turneul de la Eastbourne

Dominika Cibulkova, locul 21 în clasamentul mondial, a învins-o, sâmbătă, pe sportiva din Cehia, Karolina Pliskova, locul 17 WTA, scor 7-5, 6-3, în finala turneului pe iarbă de la Eastbourne din Marea Britanie, cu două zile înainte de startul turneului de Grand Slam de la Wimbledon.

Dominika Cibulkova, locul 12 pe lista capilor de serie la turneul de la Eastbourne, s-a impus în ultimul act, cu Karolina Pliskova, a 10-a favorită. Jucătoarea din Slovacia a jucat a patra sa finală din 2016 și a obținut, la Eastbourne, al doilea trofeu, după victoria într-o oră și 42 de minute cu Pliskova.

Ambele jucătoare au avut probleme la serviciu în setul inaugural, iar break-ul decisiv a fost adjudecat de Cibulkova în game-ul 12, când a încheiat manșa în favoarea sa cu scorul de 7-5.

Manșa secundă a debutat sub semnul echilibrului, până la 2-1, când sportiva din Slovacia a câștigat pe serviciul advers și nu a mai cedat avantajul până la final, impunându-se cu 7-5, 6-3.

Fosta finalistă de la Australian Open, Cibulkova va urca începând de luni, pe locul 19 în clasamentul WTA.

De asemenea, Cibulkova o conduce pe Karolina Pliskova cu 2-0 în disputele directe, prima victorie a fost obținută în 2014 în semifinala turneului de la Kuala Lumpur.

Publicat: 25 06. 2016, 20:59
Actualizat: 25 06. 2016, 21:00