Poporul japonez i-a purtat noroc. Osaka a câștigat primul meci după triumful de la US Open, în fața propriilor suporteri

Naomi Osaka își continuă parcursul bun din circuitul feminin. Nipona a revenit, după triumful de la US Open, chiar în țara sa natală, iar în primul meci de la WTA Tokio, nr. 7 mondial a trecut cu 6-2; 6-1 de Dominika Cibulkova (Slovacia; 30 WTA).

Osaka a bifat a 8-a victorie consecutivă, fiind cea mai în formă jucătoare din tenis în momentul de față. La ultimul Mare Șlem al anului a cucerit cel mai important trofeu al carierei, iar lejeritatea cu care a făcut-o, anunță un viitor strălucit pentru sportiva de 20 de ani. Un singur meci a avut nevoie de prelungiri, în optimi, cu Sabalenka, restul fiind câștigate în minimum de seturi. Succesul de la US Open nu putea fi încheiat mai frumos decât cu o victorie împotriva celei mai titrate sportive din tenisul mondial, Serena Williams. Cu acest succes, a ajuns la două victorii din tot atâtea meciuri împotrva americancei și dă impresia unei sportive cu un potențial imens, ce poate depăși recordurile Serenei.

Victorie clară și o floare de cireș japonez

Osaka pășește pe cimentul de acasă ținând în mână o floare de cireș japonez. Aplaudată la scenă deschisă de compatrioți, își ascunde emoțiile, cu o șapcă trasă pe cap și cu privirea în pământ. Încrederea căpătată pe continentul american și-a spus cuvântul în prima apariție din turneu, împotriva mult mai experimentatei Cibulkova, ajunsă la 29 de ani. Meciul a curs într-o singură direcție, Osaka dominând la toate capitolele. Astfel, la mijlocul primului set conducea cu un zdrobitor 4-0, iar după 33 de minute, setul era închis. 6-2, 8 ași, procentaj de peste 80 % pe punctele câștigate pe propriul serviciu și un retur fără șanse pentru slovacă.

Osaka a apăsat și mai mult pedala în setul secund. I-a lăsat Cibulkovei un singur game, în cel de debut, după care și-a adjudecat setul cu un scor mai clar, 6-1. Reușitele de pe primul serviciu au fost perfecte. A încheiat setul cu un procentaj de 100%, lâsându-i adversarei 11 puncte în tot setul.

Următorul tur îi va aduce un adversar teoretic facil. Va evolua în sferturi împotriva câștigătoarei din partida Kontaveit (Estonia; 27 WTA) – Strycova (Cehia; 25 WTA). Primele probleme pot apărea în semifinale, unde, dacă nu au loc surprize, va da peste principala favorită, daneza Wozniacki (2 WTA).

Publicat: 19 09. 2018, 16:41
Actualizat: 19 09. 2018, 16:42