Performanță superbă pentru Horia la primul turneu de după JO. Tecău și Rojer i-au învins pe frații Bryan și s-au calificat în finala de la Cincinnati

Perechea de dublu formată din sportivul român Horia Tecău și olandezul Jean Julien Rojer s-a calificat în finala turneului de tenis de la Cincinnati, după ce a câștigat în două seturi, 6-3, 7-6, partida din semifinale împotriva americanilor Bob și Mike Bryan.

Tecău-Rojer, favoriți 5 ai turneului din Ohio au avut nevoie de o oră și 18 minute pentru a se impune în fața americanilor Bob și Mike Bryan, favoriți 2 ai turneului american, în două seturi, 6-3, 7-6.

Ei vor întâlni în finala de la Cincinnati perechea Ivan Dodig (Croația) – Marcelo Melo (Brazilia), favoriți 4, care au trecut ușor de semifinale, învingându-i pe Daniel Nestor și Vasek Pospisil (Canada) cu 6-4, 6-1. Dodig și Melo au câștigat în urmă cu două săptămâni finala turneului de la Toronto și au câștigat din 2013, de când joacă împreună, 5 titluri ATP, incluzând trofeul din 2015 de la Roland Garros.

Tecău și Rojer au împreună 12 titluri câștigate în circuitul ATP, iar în urmă cu un an, cei doi nu au reușit să depășească sferturile de finală ale turneului de la Cincinnati. Pentru calificarea în ultimul act al competiției, aceștia și-au asigurat un cec în valoare de 126 550 de dolari și 600 de puncte ATP. Câștigătorii finalei vor încasa 258 500 de dolari și 1000 de puncte ATP. Tecău a mai câștigat la dublu turneul de la Cincinnati în 2012, atunci când îl avea ca partener pe suedezul Robert Lindstedt.

Tecău-Rojer și Dodig-Melo s-au mai întâlnit în circuit de două ori, ambele întâlniri având loc în 2015, la Turneul Campionilor, atunci când perechea româno-olandeză s-a impus cu 2-0 la seturi și la Roland Garros, când victoria a revenit cuplului Dodig-Melo. Scorul întâlnirilor directe este 1-1.

Finala la dublu masculin este programată duminică, după ora 21:30.

Publicat: 21 08. 2016, 10:41
Actualizat: 21 08. 2016, 10:42