Performanță de excepție la Orange Bowl! Doi români se duelează în finala celui mai tare turneu de tenis dedicat juniorilor

Tenisul masculin românesc se află în criză acută la nivelul seniorilor, dar speranțele mari vin de la tenismenii mici! Turneul „Orange Bowl”, cel mai valoros din circuitul ITF al juniorilor, organizat în fiecare an în SUA, va avea un campion român în acest an! Nini Dica și Nicholas Ionel s-au calificat în finala de simplu la categoria U16.

Turneul la care au triumfat Vilas, Borg și Wilander va avea un campion din România în 2017

Doi reprezentanți ai României, Nini Dica și Nicholas Ionel, s-au calificat sâmbătă dimineață în finala celui mai important turneu dedicat juniorilor din tenis, Orange Bowl! Cu o tradiție de șapte decenii, concursul american a fost câștigat, de-a lungul timpului, la această categorie, U16, de câțiva mari campioni care au dominat tenisul mondial în ultima jumătate de secol: Guillermo Vilas, Ivan Lendl, Bjorn Borg, Mats Wilander sau Jim Courier. Singurul român care s-a impus la categoria respectivă în trecut a fost Florin Mergea, în anul 2001.

Trei români au jucat în semifinale

La ediția din 2017, cu siguranță, un alt român va lua trofeul acasă, asta după ce nu mai puțin de trei reprezentanți ai tenisului românesc au jucat în semifinale! Nini Dica, principalul favorit de la Orange Bowl, a câștigat cu un categoric 6-4, 6-1 în fața peruanului Sebastian Rodriguez, cap de serie numărul 4. În cealaltă semifinală s-au întâlnit doi români: Nicholas Ionel și Cezar Crețu. Meciul s-a încheiat cu abandonul lui Crețu, cel care s-a accidentat și a părăsit terenul în momentul în care era condus cu 6-4 și 4-3.

Publicat: 09 12. 2017, 11:10
Actualizat: 09 12. 2017, 11:15