Pe val!

Sorana a trecut de estonianca Kaia Kanepi (6-4, 2-6, 7-5) și dispută a patra semifinală, la simplu, a carierei.

21 de locuri, diferența în clasamentul WTA. Două ore și jumătate pentru deznodământ. Un meci echilibrat, cu numeroase răsturnări de scor, la finalul căruia Sorana Cîrstea și-a asigurat prezența în semifinalele turnenului WTA din Andaluzia (500.000 USD).

Lipsit de constanță, alternând mingile puse la milimetru în terenul adversarei cu erorile copilărești (trei duble greșeli în primul set), astfel a arătat jocul de ieri al Soranei Cîrstea, românca cel mai bine clasată în ierarhia WTA (locul 42). Totuși, forța psihică și momentele mai bune de concentrare au ajutat-o pe eleva Alinei Tecșor să se impună cu 6-4, 2-6, 7-5  în fața estoniencei Kaia Kanepi (21 WTA).

Sorana a avut un început slab de meci, văzându-se condusă, încă din debut (2-0). Eliminarea dublelor greșeli și fructificarea mai bună a forehand-ului i-au adus elevei Alinei Tecșor primele breakuri. A revenit spectaculos, de la 4-1, trecându-și în cont cinci game-uri la rând și, după ce a egalat (4-4), s-a impus în primul set: 6-4. Al doilea act a aparținut însă clar estoniencei, care a relansat  întâlnirea: 6-2.

A urmat un set trei de infarct. Cîrstea a făcut două breakuri (5-1), a avut minge de meci, însă nu i-a fost dat să câștige ușor. Kanepi a revenit spectaculos, a egalat la cinci și a pigmentat finalul cu multă emoție. Mai proaspătă în joc, cu un rever în lung de linie devastator, românca a câștigat, încă o dată, pe serviciul adversarei, a servit pentru meci și a urcat în penultimul act al competiției, urmând să primească un cec de 30.959 de dolari și 130 de puncte WTA.

Pentru un loc în finala turneului, ea joacă azi cu spaniola Carla Suarez Navarro.

Hănescu, eliminat la Casablanca

Victor Hănescu a ratat calificarea în semifinalele turneului de la Casablanca, dotat cu premii în valoare de 450.000 de euro. Românul a fost eliminat ieri, în sferturi, de fostul număr 1 mondial, spaniolul Juan Carlos Ferrero (115 ATP), care s-a impus în două seturi 6-3, 7-5. Pentru prezența în acest act al competiției, Hăne (39 ATP) va primi 10.850 de euro și 45 de puncte ATP.

Publicat: 11 04. 2009, 08:49
Actualizat: 11 04. 2009, 12:32