Paula Badosa, revelația tenisului feminin, a cucerit primul titlu WTA din carieră, la Belgrad! GALERIE FOTO

Paula Badosa este, fără îndoială, revelația tenisului feminin în 2021! Sportiva din Spania a cucerit sâmbătă titlul de la Belgrad, primul al carierei, la vârsta de 23 de ani, reușind și un salt spectaculos în clasament.

Paula Badosa a cucerit turneul WTA 250 de la Belgrad, neavând nicio emoție în ultimul act cu Ana Konjuh (188 WTA)! Jucătoarea din Croația s-a retras la scorul de 6-2, 2-0 pentru Badosa, care nu a cedat niciun set pe toată durata turneului din țara vecină.

Badosa a urcat 9 locuri în clasament grație performanței de la Belgrad, până pe 16 WTA! Din luna ianuarie până în prezent, Paula a făcut un salt de 54 de poziții în ierarhia mondială, ea începând anul pe locul 70 mondial. Iberica a învins-o chiar și pe cea mai bună jucătoare din lume în acest sezon, Ashleigh Barty, scor 6-4, 6-3 în sferturi la Charleston.

Paula Badosa, revelația tenisului feminin, a cucerit primul titlu al carierei, la Belgrad, după o finală fără istoric

Paula Badosa a defilat la turneul de la Belgrad, una dintre „victimele” ei fiind Mihaela Buzărnescu! Cea care avea să devină campioană a trecut de „Miki” în optimile de finală cu 6-0, 6-4. În ultimul act, Paula a dominat-o copios pe Ana Konjuh, care s-a retras după 46 de minute, la scorul de 6-2, 2-0. Campioana turneului de la Belgrad a fost premiată cu 29.200 de dolari și 280 de puncte WTA, în timp ce finalista a încasat 16.398 de dolari și 180 de puncte WTA.

Nimeni nu se gândea că Badosa va realiza un tur de forță în 2021, în condițiile în care a început anul foarte prost! Paula a fos diagnosticată pozitiv cu Covid-19, în timp ce se afla la Melbourne! După un sezon australian ratat, Paula s-a dezlănțuit, atingând nu mai puțin de trei semifinale în circuitul WTA, înainte de a triumfa la Belgrad: Lyon (5-7, 1-6 cu Clara Tauson), Charleston (3-6, 3-6 cu Veronika Kudermetova) și Madrid (4-6, 3-6 cu Ashleigh Barty).

Publicat: 23 05. 2021, 16:33