Patricia Țig și-a aflat adversara din sferturile turneului de la Jurmala: seamănă fizic cu Șarapova și și-a declarat admirația necondiționată pentru „Mașa”

La aproape 24 de ore după încheierea meciului său, Patricia Țig și-a aflat adversara pentru un loc în semifinalele turneului International de la Jurmala. Anastasia Potapova, în vârstă de 18 ani, favorită șase a turneului din Letonia, a avut nevoie de set decisiv, joi, pentru a o învinge pe reprezentanta gazdelor, Diana Marcinkevica (223 WTA), scor 6-1, 4-6, 6-2.

Potapova a demarat în trombă în partida cu adversara sa beneficiară de wildcard, câștigând primul set în doar 22 de minute, după ce își adjudecase aproape de două ori mai multe puncte decât Marcinkevica (25-13). Rusoaica cu două finale WTA jucate anul trecut, la Moscova și la Tașkent, s-a distanțat la 3-1 în manșa secundă, însă nu a reușit să își mențină concentrarea și să păstreze avantajul, Marcinkevica reușind să își adjudece cinci din următoarele șase game-uri disputate, într-o zi în care ambele sportive s-au chinuit cu procentaje la primul serviciu, care cu greu au depășit 50% frecvență (în setul secund, ambele au avut frecvența primului serviciu la 41%). Potapova a reușit să se pună la adăpost în decisiv cu două break-uri reușite în game-urile 3 și 5, pentru a evita soarta avută de șase dintre favoritele turneului, învinse în primele două tururi la Jurmala.

Duelul Patricia Țig – Anastasia Potapova din sferturile de la Jurmala are, așa cum s-a întâmplat și cu meciul lui Pati cu Sevastova de pe zgura bucureșteană, iz de revanșă, având în vedere faptul că rusoaica a învins-o pe eleva lui Răzvan Sabău în 2017, în primul tur de la Wimbledon, 7-6(1), 6-3, în singurul meci direct de până acum.

Anastasia Potapova seamănă bine, din punct de vedere fizic, cu Maria Șarapova, conaționala pe care o numește idol de când se știe.

• Irina Bara poate ajunge și ea în sferturile turneului de la Jurmala, joi, dacă va trece de rusoaica Valentyna Ivakhnenko, sportivă pe care a învins-o până acum de fiecare dată (2-0 palmaresul direct).
Publicat: 25 07. 2019, 18:33
Actualizat: 25 07. 2019, 18:35