Patricia Țig s-a calificat în semifinalele turneului de la Seul

Jucătoarea română de tenis Patricia Țig, locul 135 în clasamentul mondial WTA, a câștigat, vineri, scor 7-6(2), 2-6, 6-3, meciul disputat cu Sara Sorribes Tormo (Spania, 139 WTA) și a obținut calificarea în semifinalele turneului de la Seul, dotat cu premii în valoare totală de 226,750 de dolari.

Partida dintre cele două sportive a durat două ore și 36 de minute. Primul set a fost unul foarte disputat, cu șase break-uri, câte trei de fiecare parte. Prima și-a cedat serviciul Țig, la scorul de 1-1, însă a revenit imediat și a egalat situația la doi. Imediat, însă, au urmat alte două break-uri, câte unu de fiecare parte. În cele din urmă, setul a ajuns la tiebreak, acolo unde Patricia Țig s-a impus, scor 7-2.

Actul secund i-a revenit jucătoarei din Spania, care deși a început prost, pierzându-și seriviciul, a revenit și s-a impus, scor 6-2, după ce a mai cedat doar un singur game. În decisiv, Țig s-a distanțat rapid la 2-0, iar deși a fost egalată, sportiva din România a câștigat setul decisiv, scor 6-3.

În semifinale, Țig o va întâlni pe Lara Arruabarrena-Vecino, o altă jucătoare din Spania, locul 90 în clasamentul WTA. Pentru accederea în penultimul act al competiției, Patricia Țig va încasa un cec în valoare de 11,300 de dolari și 110 puncte în clasamentul WTA.