Patricia Țig, revenire de senzație în circuit! „Pati” a câștigat ambele probe la primul turneu disputat după o pauză de 15 luni

Patricia Țig a avut o săptămână de vis la Istanbul

Patrici Țig (28 de ani) a revenit în forță în circuitul de tenis profesionist, triumfând atât în proba de simplu, cât și la dublu, în cadrul turneului ITF de la Varna (Bulgaria).

Patricia Țig a absentat timp de 15 luni din circuit, din cauza unei accidentări, dar gălățeanca și-a propus să revină acolo unde a fost odată, pe locul 56 în lume! Românca a picat pe poziția 861 WTA în anul curent, fiind nevoită să o ia din nou de jos.

Țig s-a înscris în această săptămână la turneul de 15.000 de dolari de la Varna, iar sportiva noastră a câștigat ambele probe, deși nu mai jucase un meci oficial din luna iunie 2021, atunic când a fost eliminată de Daria Kasatkina (Rusia), scor 0-6, 6-3, 3-6 în primul tur la Wimbledon!

Patricia Țig a câștigat duminică turneul ITF de la Varna după ce a spulberat-o în finală pe Lucija Ciric Bagaric (Croația, 853 WTA), scor 6-1, 6-0! Țig și-a adjudecat titlul în proba de simplu la o zi după ce triumfase la dublu, alături de compatrioata Maria Toma, 6-4, 6-4 în ultimul act cu Melis Sezer (Turcia) și Julia Stamatova (Bulgaria). „Pati” a ajuns astfel la 24 de titluri ITF la simplu, respectiv 5 trofee cucerite în circuitul de dublu. Patricia Țig are în palmares și un turneu câștigat în circuitul WTA, la Istanbul 2020!

Patricia Țig este un caz atipic în sportul alb, pentru că jucătoarea în vârstă de 28 de ani evoluează fără sponsor tehnic, deși a bătut la porțile Top 50! Sportiva a dezvăluit pentru ProSport că nu este disperată să îmbrace echipamentul vreunei firme cunoscute, iar acest lucru se va întâmpla doar în anumite condiții. Soțul și antrenorul ei este Răzvan Sabău, iar cei doi au o fată, pe nume Sofia. După ce a câștigat ambele probe ale turneului de la Varna, Patricia a câștigat 2.829 de dolari: 2.352 de dolari grație triumfului la simplu și 477 de dolari pentru performanța obținută la dublu.

Publicat: 18 09. 2022, 14:43
Actualizat: 18 09. 2022, 14:44