Patricia Țig n-a avut nicio șansă în fața favoritei americanilor la US Open. Cu ce s-a ales românca în urma participării, după trei ani, la un turneu de Grand Slam | VIDEO

patricia tig us open

Patricia Maria Țig a avut ocazia de a evolua pe arena Arthur Ashe, cea mai mare de la US Open, pentru prima data în cariera ei.

Românca a întâlnit-o în turul al doilea pe americanca Jessica Pegula, locul trei WTA, care s-a impus fără emoții, scor 6-3, 6-1, după o oră și 11 minute.

Patricia Țig, eliminată în turul 2 de Jessica Pegula la US Open

Înaintea partidei, Patricia Țig (locul 700 WTA), care a evoluat la US Open pe baza clasamentului protejat, a declarat că s-a rugat să joace pe terenul central din momentul în care s-a calificat în turul al doilea. „E o oportunitate extraordinară”, a spus ea.

Pentru participarea în turul al doilea, ea va încasa un premiu de 123.000 de dolari. Totodată, Patricia, care nu mai jucase la un Grand Slam de trei ani, a făcut un salt uriaș de 253 de locuri în clasamentul WTA, până pe poziția 447.

Patricia Țig a evoluat mult timp în tricouri simple, fără niciun logo, mărturisind că nu pune mare preț pe haine și că le cumpără de la H&M. De data aceasta, ea a jucat la US Open cu un echipament de la Bidi Badu.

Sorana Cîrstea joacă la noapte meciul anului

Deși a avut cinci jucătoare pe tabloul principal de la US Open, România intră în turul al treilea cu una singură. În competiție a rămas numai Sorana Cîrstea, care astăzi are parte de un meci de gala. Ea va juca împotriva Elena Rybakina, locul 4 mondial, cel mai dificil adversar din 2023. Meciul este ultimul al zilei, urmând să înceapă în jurul orei 4.00 (ora României).

Kasatkina a avut o revenire de senzație

Daria Kasatkina a fost performera zilei la US Open, având o revenire de senzație în partida cu americanca Sofia Kenin. Ea a pierdut primul set de o manieră categorică, scor 2-6, după ce a fost condusă cu 5-1, iar în cel de-al doilea Kenin a avut 2-0 și 3-1. Rusoaica a revenit însă spectaculos și s-a impus în ultimele două seturi cu 6-4, 6-4.

Publicat: 01 09. 2023, 09:12