Patricia Țig i-a luat set favoritei 23 de la Australian Open, dar a pierdut după două ore de joc! O singură româncă a trecut de primul tur

Patricia Țig (România, 777 WTA), sportivă intrată pe tabloul principal de la Australian Open după ce și-a folosit clasamentul protejat, a ținut-o în șah pe Shuai Zhang (China, favorită 23).

Patricia Țig, cea care a picat multe locuri în clasamentul mondial din cauza unei accidentări, a revenit în forță în circuit! Românca i-a pis probleme favoritei 23 de la Australian Open, dar s-a recunoscut învinsă după două ore și 5 minute de joc, scor 1-6, 6-4, 0-6.

Meciul dintre Patricia Țig și Shuai Zhang trebuia să aibă loc marți, dar a fost amânat pentru miercuri din cauza ploii. Astfel, Patricia a fost ultima româncă ce a intrat pe teren în primul tur la Australian Open.

După ce a pierdut clar primul set, „Pati” și-a ridicat nivelul, trimițând mingi puternice în terenul advers, care au pus-o în încurcătură pe Zhang. Chineazoaica și-a revenit însă în actul decisiv, în care nu i-a lăsat niciun game sportivei noastre: 1-6, 6-4, 0-6.

Pentru prezența în primul tur la Australian Open, Patricia Țig va încasa 73.312 de dolari. Jucătoarele calificate în turul secund sunt premiate cu 109.607 de dolari, însă doar o româncă se numără printre ele, Irina Begu.

O singură româncă rămasă în turneul de simplu la Australian Open

Irina Begu a învins-o miercuri pe americanca Elizabeth Mandlik, scor 3-6, 7-6(1), 6-2. Jaqueline Cristian a jucat cel mai rapid meci al primei zile, fiind învinsă în mai puțin de o oră de Jessica Pegula (SUA), scor 6-0, 6-1. Ana Bogdan a pierdut și ea în fața Annei Bondar din Ungaria, scor 6-2, 2-6, 6-3.

Bianca Andreescu (Canada) și Emma Răducanu (Marea Britanie), cele două jucătoare de origine româncă care reprezintă alte țări, s-au oprit și ele în turul secund. Andreescu a fost eliminată miercuri de o moldoveancă născută la Chișinău, care reprezintă Spania! Cristina Bucșa a răpus-o pe „Bibi” la capătul unui maraton de două ore și 48 de minute, scor 2-6, 7-6(7), 6-4.

Dacă înfrângerea lui Andreescu a fost oarecum surprinzătoare, Emma Răducanu a pierdut așa cum era de așteptat contra americancei Cori Gauff, scor 6-3, 7-6(4). După ce a triumfat la US Open 2021, Emma nu a mai impresionat pe nimeni.

Publicat: 18 01. 2023, 14:21
Actualizat: 18 01. 2023, 15:15