Patricia Țig a acces în ultimul tur al calificărilor turneului de la Miami

Jucătoarea română de tenis Patricia Țig (95 WTA), a câștigat, marți, scor 6-3, 6-3, meciul jucat cu Aleksandra Krunic (Serbia, 125 WTA) și a acces în ultimul tur al calificărilor turneului de la Miami (SUA), dotat cu premii în valoarea totală de 6,993,450 de dolari.

Partida dintre cele două sportive a durat o oră și șase minute. Țig a început bine meciul, cu break, și a condus cu 2-0, dar s-a văzut egalată de Krunic la capătul primelor patru game-uri. La 2-2, românca a reușit să câștige din nou pe serviciul adversarei și s-a distanțat la două game-uri. Sportiva din Galați și-a menținut avantajul până în ultimul joc, când și-a adjudecat din nou serviciul adversarei și a pus capăt setului, scor 6-3, în 31 de minute.

Actul secund s-a încheiat în 35 de minute, cu acealși scor, în favoarea Patriciei Țig. Jucătoarea română s-a distanțat la 2-0 în debut, însă a fost din nou egalată din Krunic la doi. Cele două sportive au mers cap la cap cu serviciul până în game-ul opt, când Țig a făcut break-ul și s-a distanțat la 5-3, în postura de a servi pentru câștigarea meciului. Lucru care s-a și întâmplat, iar actul secund a luat sfârșit, scor 6-3.

În urtimul tur al calificărilor, Patricia Țig o va întâlni pe jucătoarea rusă Evgeniya Rodina, ocupanta locului 79 în clasamentul WTA. Meciul dintre cele două va avea loc marți, 21 martie, de la ora 20:30.