Pas în doi. Alexandra Dulgheru și Elena-Gabriela Ruse s-au calificat în optimile probei de simplu la Nantes

Jucătoarele Alexandra Dulgheru, locul 188 WTA, și Elena-Gabriela Ruse, numărul 262 mondial, s-au calificat, marți, în optimile de finală ale probei de simplu din cadrul turneului ITF de la Nantes, desfășurat pe hard, în sală, și dotat cu premii în valoare de 25.000 de dolari.

Dulgheru, venită din calificări, a învins-o, scor 6-7 (5), 6-4, 6-3, în două ore și 50 de minute de joc, pe jucătoarea germană Tamara Korpatsch, cap de serie numărul 7 și locul 146 WTA.

Ea va juca în turul următor împotriva câștigătoarei meciului Chloe Paquet (Franța, 263 WTA) – Jesika Maleckova (Cehia, locul 286 WTA).

La rândul ei, Ruse a trecut de italianca Deborah Chiesa, locul 216 WTA, cu scorul de 2-6, 6-1, 6-2. Partida a durat o oră și 50 de minute.

Următoarea adversară a Gabrielei Ruse va fi rusoaica Anna Blinkova, cap de serie numărul 6 și locul 116 WTA.

Publicat: 31 10. 2017, 22:45
Actualizat: 31 10. 2017, 22:46