Parisul și-a celebrat ‘Regele’

Rafael Nadal este în control la Roland Garros, turneu pe care l-a câștigat de 7 ori în carieră. După două tururi dificile, în care a pierdut set atât la Brands, cât și la Klizan, jucătorul născut în Manacor s-a calificat fără probleme în sferturile de finală, învingându-l pe al 13-lea favorit de la Paris, japonezul Kei Nishikori, în minimum de seturi, 6-4, 6-1, 6-3.

În ziua în care a împlinit 27 de ani, fostul lider mondial a arătat calitate și a evoluat aproape de potențialul său maxim. Pentru prima oară de când a început turneul, Nadal a avut mai multe lovituri câștigătoare decât adversarul (20 față de 14), semn că este dispus să își asume mai multe riscuri. De asemenea, pe propriul serviciu Rafa a fost imbatabil, oferindu-i adversarului doar 4 șanse de break, niciuna concretizată.

În turul următor, „Matadorul” va juca împotriva învingătorului din ultimul meci programat în turul 4, Stanislas Wawrinka (9) – Richard Gasquet (7). În măsura în care se va califica, Nadal va da piept, cel mai probabil, în semifinale, cu Nole Djokovic, care însă va avea o misiune dificilă în compania veteranului Tommy Haas.

Tribut pentru „Rege”

Finalul meciului a fost unul plin de emoție pentru jucătorul care are șansa să devină primul om din „era Open” care să câștige un turneu de Grand Slam de opt ori. Organizatorii turneului i-au pregătit o surpriză uriașă lui Nadal, aducându-i un tort imens, pentru a marca ziua sa de naștere. Toți spectatorii de pe Philippe Chatrier i-au cântat celui mai bun jucător din istorie pe zgură „La mulți Ani!”, creându-i lui Nadal o puternică stare de emoție.

4-0 era scorul întâlnirilor directe dintre Rafa și Nishikori, jucătorul nipon adjudecându-și în precedentele dispute un singur set

56 de victorii are Nadal la Roland Garros, din 57 de partide. Singurul care a reușit să treacă peste ‘zidul’ defensiv al lui Rafa a fost Robin Soderling, în 2009

1938 a fost ultimul an când un jucător din Japonia a ajuns în turul 4 la Roland Garros

Publicat: 03 06. 2013, 19:42
Actualizat: 03 06. 2013, 22:46