Parcursul de vis al Patriciei Țig s-a încheiat în sferturi la Jurmala, revenirea sa din setul decisiv fiind bulversată, înainte de finiș, de o minge controversată

Parcursul Patriciei Țig (264 WTA) la Jurmala, în turneul International din Letonia, s-a încheiat, vineri, în sferturi, românca fiind învinsă de Anastasia Potapova (64 WTA), cu o zi înainte de a împlini 25 de ani. După un meci de două ore și 11 minute cu multe suișuri și coborâșuri, în care a comis 13 duble greșeli și 51 de greșeli neforțate, Potapova, favorită șase a turneului, s-a impus cu 6-4, 0-6, 6-4. În semifinale, Anastasia Potapova va înfrunta învingătoarea partidei dintre principala favorită – Anastasija Sevastova și românca Irina Bara.

Potapova, pe plus după un prim set intens, cu nivel de joc ridicat

Într-un prim set al seriilor, Patricia Țig a obținut avantaj de un break, revenind de la 0-2, pentru ca apoi rusoaica în vârstă de 18 ani să se detașeze pe tabelă la 5-3. Eleva lui Răzvan Sabău a început curajos game-ul în care Potapova a servit pentru manșă, punând presiune prin câștigarea primelor două puncte pe retur. Potapova a mizat, consecutiv, pe scurte, însă doar prima a fost câștigătoare, a doua, greșită, oferindu-i două mingi de break româncei. Patricia nu a rezistat însă în primă fază de pe linia de fund a terenului, reușind să contruiască și să domine abia schimbul de la minge de prim set a rusoaicei. Țig s-a alimentat din acea reușită, menținând tactica agresivă și finalizând consecutiv cu lovituri pe linie pentru a recupera break-ul și a prelungi setul. Potapova a avut însă ultimul cuvânt, reușind un al patrulea break, după un atac riscant cu reverul în lung de linie al Patriciei la minge de set, care și-a ratat ținta.

Ruperea de ritm

Setul secund a fost la discreția Patriciei Țig, care a reușit să o dezarmeze la propiu pe Potapova, debusolată după un efort extrem de suținut în primul set, de peste 55 de minute. Țig a avut un singur moment dificil, în game-ul patru, salvând două mingi de break ale adversarei cu încrederea dată de cele două break-uri luate în start de manșă. Profitând de cele 14 greșeli neforțate ale rusoaicei, dar și de o prăbușire clară în dreptul rubricii de lovituri câștigătoare, de la 21 în primul set la 3, Patricia Țig a închis la zero manșa secundă, în 27 de minute.

În timp ce Potapova s-a retras la vestiare pentru a-și pune ordine în idei, Patricia Țig s-a sfătuit cu antrenorul său, Răzvan Sabău. Românca a păstrat ritmul susținut, deschizând decisivul cu break, însă Potapova a replicat lovind mai aspru și mai riscant, iar după reușite inspirate, Patricia i-a pus rebreak-ul în buzunar, cu o dublă greșeală. După o tură complicată pe lansare, cu trei egalități și minge de break salvată, Anastasia Potapova a trecut în avantaj, 2-1, apoi la 3-1, Patricia reușind la rândul său un rebreak pentru a menține echilibrul într-un set trei cu patru break-uri în primele cinci game-uri disputate. Cu un nou break în cont, la 4-2, Potapova, cu țipete apăsate, a salvat un game extrem de important pe lansare, salvând minge de break după ce a fost întoarsă de Patricia de la un 40-0 inițial care oferea un confort liniștitor, distanțându-se în cele din urmă la 5-2.

Revenirea Patriciei Țig, bulversată de o minge controversată

Potapova a ezitat din nou la închiderea manșei pe serviciu, la 5-3: a servit pentru victorie, dar a comis a 12-a dublă greșeală la minge de break pentru Patricia Țig.

Din păcate, la fel ca în finalul primului set, în game-ul pe lansare, imediat după recuperarea break-ului, Patricia a avut probleme pe lansare. S-a trezit cu un retur în picioare la primul punct, a ratat de puțin un voleu pe al doilea – o minge discutabilă, la care a fost nevoie de verificare a mingii. Vizibil frustrată, Țig a fost totuși extrem de temperată într-un dialog care ar fi putut degenera cu arbitra de scaun – rezumându-se să îi spună „cât a fost afară? 1 centimetru? Știi cât înseamnă un centimetru?”, arătând, cu mâna, că nu ar fi putut fi vorba despre o astfel de diferență. Românca nu s-a mai putut concentra însă după acel punct, Potapova obținând break-ul la zero, victoria și calificarea în semifinale.

La finalul partidei, Patricia Țig a luat telefonul din termobag pentru a fotografia urma mingii discutabile, care a scos-o din zona de concentrare.

• După doar două turnee WTA disputate, cu finală la BRD Bucharest Open și un sfert de finală la Balcanic Open, la Jurmala, Patricia Țig ajunge aproape de Top 200 mondial, proaspăta mămică fiind acum pe locul 222 în clasamentul WTA în timp real.
Publicat: 26 07. 2019, 17:33
Actualizat: 26 07. 2019, 19:13