Ostapenko, în sferturi la Roma. Partidă cu mulți nervi la Foro Italico

Jelena Ostapenko s-a calificat, joi, în sferturile de finală ale turneului de la Roma, după un meci plin de tensiune împotriva britanicei Johanna Konta. Deținătoarea trofeului de la Roland Garros s-a impus cu 2-6, 6-3, 6-4, după două ore și 13 de joc.

Konta a avut o luptă aprigă nu doar cu Ostapenko, ci și cu arbitra de scaun. Avertizată pentru trageri de timp, nemulțumită de corecțiile din scaun, britanica de pe locul 22 WTA a avut câte ceva de comentat la fiecare schimb de terenuri.

Nemulțumită a fost și Ostapenko, întrucât arbitra nu a reușit să ia măsuri astfel încât jocul să poată fi reluat rapid după pauze. „Văd și eu, dar nu am ce să fac!”, s-a plâns arbitra.

• Simona Halep este deja în sferturi, fără să fi jucat. Madison Keys a abandonat înaintea optimii de finală.

Capabilă să întoarcă de la 0-1 la seturi un meci cu o adversară foarte dificilă, letona va juca în „sferturi” cu învingătoarea meciului Daria Gavrilova – Maria Șarapova.

Publicat: 17 05. 2018, 15:19
Actualizat: 17 05. 2018, 15:20