„Ori te bați singur, ori o bați pe ea!” Reacția Mihaelei Buzărnescu după ce a fost învinsă de Wozniacki, în runda inaugurală de la Australian Open

Caroline Wozniacki (2 WTA) a învins-o în această dimineață pe Mihaela Buzărnescu, scor 6-2, 6-3.

„Am intrat destul de „fit” pe teren, sunt un pic dezamăgită de tragerea la sorți, dar asta e. Poate anul viitor! Am intrat pe teren mult mai hotărâtă, trebuia să fiu mai ofensivă în jocul cu ea. E o jucătoare foarte solidă, care nu greșește. Ori te bați singur, ori o bați pe ea, cam ăsta e nivelul la care joacă ea. M-am grăbit în anuminte momente și am făcut câteva greșeli. Era bine să am răbdare cu ea și apoi când punea scurta să o atac. De multe ori lovea cu dreapta de la mijlocul terenului, atunci trebuia să preiau inițiativa”, a spus Buzărnescu.

Meciul a fost la discreția sportivei din Danemarca. Locul 2 mondial a condus în primul set cu 2-0. Buzărnescu a revenit și a egalat situația la game-uri, însă Wozniacki a avut o serie excelentă impunându-se în primul set, după ce a câștigat patru game-uri consecutive. Setul secund a început în același ritm, cu daneza reușind break-ul și conducând cu 2-0. Buzărnescu a dat senzația ca poate reveni în meci, după ce și-a adjudecat 3 game-uri consecutive, însă Wozniacki și-a reparat imediat greșelile. A urcat la fileu, a făcut 3-3 și nu a mai pierdut niciun game până la finalul întâlnirii. La final, sportiva din România a fost aplaudată la scenă deschisă de spectatorii de pe Margaret Court Arena, după un meci în care a avut puține șanse în fața danezei Wozniacki. Daneza s-a impus cu 6-2, 6-3 și se anunță o candidată la trofeu.

Mihaela Buzărnescu va încasa un cec de 33.000 de dolari și 10 puncte în clasamentul WTA.

Corespondență de la Mihai Vasiliu (Melbourne)

Publicat: 15 01. 2018, 16:53
Actualizat: 15 01. 2018, 16:58