„O țară criminală!” Reacție acidă la adresa Rusiei, din partea unei jucătoare calificate în sferturile Australian Open

Vezi galeria foto - 8 poze

Marta Kostyuk, în vârstă de 21 de ani, s-a calificat în sferturile de finală ale Australian Open, o premieră în cariera ei.

Ucraineanca a învins-o pe rusoaica Maria Timofeeva în optimi cu scorul de 6-2, 6-1, la capătul unui meci care a durat o oră și 16 minute de joc.

„Toată lumea știe care este naționalitatea lor, țara lor îi recunoaște ca atare, iar presa internațională se folosește de naționalitatea lor pentru a vorbi despre ei. Și mulți afișează steagul țării lor pe rețelele lor de socializare (…) Astăzi, după victoria mea împotriva unui atlet din țara agresoare, steagul rusesc a fost publicat de către unul dintre cele mai mari turnee din lume. Astăzi se împlinesc 697 de zile de război, iar lumea sportului continuă să promoveze o țară criminală care își folosește sportivii în propaganda sa”, a transmis a 37-a jucătoare a lumii, care este una dintre cele mai aprige contestatare a jucătoarelor din Rusia și Belarus.

Pentru Kostyuk urmează cel mai greu meci din turneu, împotriva campioanei de la US Open, Coco Gauff, pe care o va înfrunta marți la Australian Open.

Yastremska a eliminat-o pe Azarenka

În sferturile de finală s-a calificat și compatrioata ei Dayana Yastremska (23 ani), care a produs surpriza zilei la feminin, după un succes cu 7-6, 6-4 în faţa Viktoriei Azarenka, din Belarus, o jucătoare mult mai experimentată, care a câștigat de două ori turneul de la Melbourne.

Pentru Yastremska, locul 93 WTA, este cel mai bun rezultat la un turneu de Grand Slam.

Svitolina a părăsit terenul plângând

Calificată în premieră în sferturile de finală la un Grand Slam, Yastremska va juca pentru un loc în penultimul act cu Linda Noskova, din Cehia.

Aceasta a eliminat-o pe Elina Svitolina, tot din Ucraina. Linda Noskova o conducea pe Elina Svitolina cu 3-0, în momentul în care jucătoarea din Ucraina a cerut sprijinul medicilor.

Svitolina a suferit o accidentare în chiar primul joc al partidei. Ea nu a mai putut continua meciul nici după intervenția doctorului și a ieșit de pe teren în lacrimi.

Publicat: 22 01. 2024, 11:45