Nu suficient de tare

Sorana Cîrstea (42 WTA) a reușit, ieri, în semifinalele turneului din Andaluzia, o revenire senzațională pe care, însă, nu a fructificat-o. Deși a pierdut cu Carla Suarez (34 WTA) 6-2, 6-7/5, 6-2, ea a salvat câteva mingi de meci și și-a jucat șansa până la final.
Încă resimțindu-se după meciul din sferturi și purtând o fașă la piciorul stâng, Sorana nu s-a regăsit în debutul întâlnirii cu Carla Suarez Navarro. A fost condusă, 1-5, și a cedat primul set , 2-6. În a doua parte, ce părea identică cu prima, iberica s-a distanțat la 4-1.

A revenit incredibil la jumătatea setului doi
„Trebuie să lovești mingea mai repede, să fii agresivă și să ataci pe fiecare punct”, au fost indicațiile antrenoarei Alina Tecșor către eleva ei care părea incapabilă să găsească soluții prin care să anihileze jocul bun al spaniolei. Sorana a revenit senzațional în joc, a salvat o minge de meci de la 3-5, apoi încă o dată la 5-6, iar în tie break a revenit, din nou, de la 3-5 și s-a impus 7-5. Deși în setul decisiv a intrat bine, făcând un break și distanțându-se la 2-0, Sori a căzut inexplicabil. Suarez a reușit șase gameuri consecutive, câștigând astfel, după 2 ore și 41 de minute, partida.
Pentru prezența în semifinale, românca câștigă 30.959 de dolari și 130 de puncte WTA.

Publicat: 12 04. 2009, 08:40
Actualizat: 12 04. 2009, 08:47