Nu s-a mai întâmplat asta de șase ani la Wimbledon! A doua favorită a competiției, învinsă fără drept de apel în turul secund | VIDEO

Anett Kontaveit (Estonia, 3 WTA), a doua favorită a turneului de la Wimbledon 2022, a suferit o înfrângere umilitoare în turul al doilea, 4-6, 0-6 cu Jule Niemeier (Germania, 97 WTA).

Jule Niemeier este cea mai slab clasată jucătoare care elimină o sportivă din Top 3 WTA la Wimbledon în ultimii șase ani! În 2016, Garbine Muguruza, aflată pe locul 2 mondial la acea vreme, a pierdut în fața Janei Cepelova (124 WTA) cu 6-3, 6-2 în turul secund.

Meciul dintre Anett Kontaveit și Jule Niemeier, disputat miercuri, a fost câștigat fără drept de apel de outsideră, care s-a impus la capătul a 59 de minute de joc.

Anett Kontaveit era a doua favorită de la Wimbledon, iar sportiva din Estonia s-ar fi putut întâlni cu Simona Halep doar în marea finală. Kontaveit a urcat spectaculos în clasamentul WTA după ce a defilat la mai multe turnee în 2021, dar și în startul sezonului 2022, însă jocul estonei și-a pierdut acum din consistență.

Jule Niemeier, debutantă pe tabloul principal la Wimbledon, nu s-a speriat de numele adversarei și a câștigat cu 6-4, 6-0! Nemțoaica a servit doi ași și a comis două duble greșeli, în timp ce Anett Kontaveit nu a reușit niciun as și a făcut patru duble greșeli.

Serena Williams a părăsit și ea turneul de la Wimbledon

Anett Kontaveit a părăsit turneul de la Wimbledon la puțin timp după ce o altă jucătoare importantă, Serena Williams, a fost eliminată în turul inaugural. Deținătoarea a 23 de titluri de Grand Slam s-a recunoscut învinsă marți seară la capătul unui maraton de trei ore și 10 minute, scor 5-7, 6-1, 6-7(7) cu Harmony Tan (115 WTA) din Franța.

Favorita principală de la Wimbledon 2022 este poloneza Iga Swiatek, care a început perfect turneul! Poloneza a deschis ziua de marți pe terenul central, învingând-o fără emoții pe Jana Fett (Croația, 252 WTA), scor 6-0, 6-3.

Publicat: 29 06. 2022, 18:00