Nu mai e „Contesa Dracula”! Jurnaliștii de peste Ocean i-au găsit o nouă poreclă Jaquelinei Cristian, după ce a eliminat trei americance la Charleston. FOTO

Jaqueline Cristian (România, 83 WTA) face ravagii la turneul WTA 500 de la Charleston (SUA), jurnaliștii de peste Ocean fiind impresionați de parcursul româncei.

Jaqueline Cristian s-a calificat joi seară în sferturile de finală ale turneului de la Charleston, după ce a învins-o pe Emma Navarro (SUA, favorită 10) cu scorul de 6-3, 5-7, 6-1.

Având în vedere că în tururile precedente a trecut de alte două jucătoare din SUA, Madison Keys (cap de serie 10), scor 3-6, 6-3, 6-3 în manșa secundă, respectiv Sachia Vickery (132 WTA), scor 6-1, 6-4 în runda inaugurală, Jaqueline a devenit coșmarul americancelor.

După ce a reușit o nouă victorie spectaculoasă la Charleston, 6-3, 5-7, 6-1 cu Emma Navarro, la capătul a două ore și jumătate de joc, Cristian a fost poreclită „Contesa Jacula” de către jurnalistul american Steve Weissman. Acesta a intervievat-o pe Jaqueline la finalul partidei cu Navarro și i-a schimbat porecla româncei. Lui Cristian i s-a spus până acum „Contesa Dracula”, după ce a intrat în arenă costumată precum Contele Dracula, în cadrul turneului WTA Transylvania Open de la Cluj-Napoca.

Victoria reușită de Jaqueline Cristian i-a luat prin surprindere pe americani, ținând cont că Emma Navarro se afla într-o formă excelentă. Ea le-a învins luna trecută, la turneul de la Indian Wells, pe Aryna Sabalenka și Elina Svitolina, oprindu-se în sferturile de finală. De asemenea, Navarro a cucerit un titlu în luna ianuarie, la Hobart (Australia):

După ce a eliminat trei americance la Charleston, Jaqueline Cristian se pregătește pentru un duel cu o adversară din Rusia! Sportiva noastră o înfruntă vineri, de la ora 18:00, pe Daria Kasatkina (11 WTA), în sferturile de finală ale turneului desfășurat pe zgură verde. Dacă trece și de a patra favorită a turneului, Jaqueline o va întâlni în penultimul act de la Charleston pe câștigătoarea meciului Jessica Pegula (SUA, 5 WTA) – Victoria Azarenka (Belarus, 26 WTA).

Publicat: 05 04. 2024, 13:40
Actualizat: 05 04. 2024, 13:42