Novak Djokovici l-a învins pe Tomas Berdych și s-a calificat în semifinale la Turneul Campionilor

Tenismanul sârb Novak Djokovici, liderul clasamentului ATP, s-a calificat în semifinalele Turneului Campionilor de la Londra, după ce l-a învins, vineri, pe cehul Tomas Berdych, cap de serie numărul 5, într-un meci din ultima etapă a Grupei A a competiției.

Djokovici s-a impus cu scorul de 6-3, 7-6 (8/6), după o oră și 37 de minute, și a încheiat grupa cu trei victorii. Sârbul și-a asigurat astfel primul loc în Grupa A.

În celălalt meci al grupei se vor întâlni, în această seară, britanicul Andy Murray, al treilea favorit al competiției, și francezul Jo-Wildried Tsonga, cap de serie numărul 7. Britanicul are nevoie să câștige un set pentru a se califica în semifinale, în timp ce francezului îi trebuie o victorie în minimum de seturi.