Novak Djokovic, show la debutul în turneul Masters de la Paris! Ce a putut face liderul ATP după ce și-a spulberat adversarul | VIDEO

Novak Djokovic (Serbia, 1 ATP) a revenit cu victorie pe terenul de tenis, după aproape două luni în care nu a mai jucat niciun meci în circuitul ATP: 6-3, 6-2 cu Tomas Martin Etcheverry (Argentina, 31 ATP), în turul secund al Mastersului de la Paris.

Novak Djokovic, cel mai bun jucător de tenis al lumii, nu s-a culcat pe o ureche după ce a câștigat al 24-lea titlu de Grand Slam al carierei, la US Open, la începutul lunii septembrie (6-3, 7-6, 6-3 în finala cu Daniil Medvedev).

Campionul din Serbia se menține într-o formă excelentă, chiar dacă nu a mai jucat la vreun turneu ATP timp de aproape două luni. În urmă cu o lună și jumătate, Novak a mai disputat un meci, dar în Cupa Davis, 6-3, 6-4 cu Alejandro Davidovich-Fokina (Spania). Novak Djokovic a debutat direct în turul al doilea la Paris, miercuri, și nu a avut nicio emoție cu Tomas Martin Etcheverry.

Djokovic a avut nevoie de o oră și 25 de minute pentru a-l învinge pe Etcheverry, răzbunându-l pe conaționalul său, Miomir Kecmanovic. În runda inaugurală de la Paris, sârbul aflat pe locul 53 ATP a fost învins de argentinian cu 4-6, 7-6(6), 6-4. În faza următoare, Tomas Martin Etcheverry nu a câștigat nici măcar o dată pe serviciul lui Novak Djokovic.

De partea cealaltă, Nole” a realizat trei break-uri și s-a impus lejer, scor 6-3, 6-2. În optimile de finală ale Mastersului din capitala Franței, Novak Djokovic se va duela cu Tallon Griekspoor (Olanda, 23 ATP). Djokovic a devenit mare favorit la câștigarea celui de-al șaptelea trofeu la Paris, după ce Carlos Alcaraz (Spania, favorit 2) și Daniil Medvedev (Rusia, favorit 3) au părăsit competiția încă din turul al doilea. La finalul duelului cu Etcheverry, sârbul a făcut deliciul spectatorilor, etalându-și mușchii.

Publicat: 01 11. 2023, 19:41
Actualizat: 01 11. 2023, 19:45