Novak Djokovic a suferit o înfrângere șocantă la Viena! Liderul ATP, criticat pentru că nu ar fi dat totul pe teren

Novak Djokovic, liderul din ATP, a suferit o înfrângere neverosimilă în sferturile turneului de la Viena, scor 2-6, 1-6 cu lucky loserul Lorenzo Sonego.

Novak Djokovic (Serbia), principalul favorit al turneului ATP 500 de la Viena (Austria), a cedat fără drept de apel, vineri seară, în fața italianului Lorenzo Sonego (42 ATP).

Djokovic a pierdut pentru prima oară în fața unui lucky loser, fiind cea mai drastică înfrângere din cariera sa. Nu se mai întâmplase niciodată ca sârbul să ia mai puțin de 4 game-uri într-un meci oficial.

Novak Djokovic, înfrângere șocantă la Viena. A pierdut pentru prima oară în fața unui lucky loser

Lorenzo Sonego, un jucător care pierduse în calificările turneului de la Viena, a mai primit o șansă de a evolua pe tabloul principal și a reușit victoria vieții. Italianul l-a demolat” pe Novak Djokovic, scor 6-2, 6-1 după o oră și 10 minute de joc. Partida nu a avut istoric, iar Nole a fost criticat pentru că nu a evoluat cu determinarea care îl caracterizează. Sârbul își îndeplinise obiectivul în Austria prin accederea în sferturi, acumulând punctele necesare pentru a termina sezonul în fotoliul de lider mondial.

Novak Djokovic a recunoscut și el, după înfrângerea șocantă cu Lorenzo Sonego, că s-a prezentat la Viena mai mult pentru a-și consolida poziția de lider: Am venit aici cu intenția de a câștiga puncte și de a mă asigura că rămân pe locul 1. Sunt fericit, sunt sănătos și sper că voi avea o evoluție bună la Turneul Campionilor. Îl felicit pe Sonego, pur și simplu m-a întrecut la toate capitolele astăzi”, a declarat Djokovic, potrivit site-ului ATP, după a treia înfrângere din 2020.

Novak Djokovic, criticat pentru că nu ar fi dat totul pe teren: „Nu a fost frumos!”

Novak Djokovic îi va egala recordul lui Pete Sampras și va încheia sezonul pe locul 1 ATP pentru a 6-a oară în carieră! Sârbul s-a distanțat de rivalul Rafael Nadal după turneul de la Viena, la care a participat grație unui wild card. A fost criticat însă pentru atitudinea din meciul cu Lorenzo Sonego. Jose Morgado, jurnalist la Bola Amarela, a scris pe Twitter: Djokovic nu a părut în niciun moment interesat de acest meci. Nu a fost frumos!”.

Dominic Thiem (Austria), al doilea favorit al competiției de 1,5 milioane de euro, s-a oprit și el în sferturi, scor 6-7(5), 2-6 cu Andrey Rublev (Rusia, cap de serie 5). Astfel, distribuția semifinalelor de la Viena este oarecum surprinzătoare: Kevin Anderson – Andrey Rublev și Lorenzo Sonego – Daniel Evans. Campionul turneului va fi răsplătit cu un cec de 105.240 de euro și 500 de puncte ATP.

Publicat: 31 10. 2020, 08:31
Actualizat: 31 10. 2020, 08:49