Novak Djokovic este în semifinale la Roland Garros! Sârbul, pentru a zecea oară printre cei mai buni jucători la Paris

Novak Djokovic s-a calificat fără emoții în semifinalele de la Roland Garros, sârbul reușind această performanță pentru a zecea oară în carieră.

Liderul mondial a trecut în sferturi de Pablo Carreno Busta, scor 4-6, 6-2, 6-3, 6-4. În semifinalele de la Roland Garros, Djokovic, care a comis-o și la Paris după ce a lovit un arbitru în cap, va da peste Stefanos Tsitsipas.

Novak Djokovic, în semifinale la Roland Garros! Azi a pierdut primul set

Novak Djokovic a început mai greu cu Pablo Carreno Busta. Spaniolul a fost mai bun, iar sârbul a cedat cu 4-6 în primul set, după ce până azi s-a impus la 0 în toate meciurile disputate la Roland Garros.

Cu un serviciu excelent, care a urcat la aproape 200 km/h, Djokovic a luat al doilea set cu 6-2, apoi s-a impus cu 6-3 și cu 6-4, câștigând în cele din urmă meciul cu Pablo Carreno Busta în 3 ore și 13 minute.

În celălalt meci al zilei de pe tabloul masculin, Stefanos Tsitsipas a avut o misiune ușoară: adversarul lui Djokovic din semifinalele de la Roland Garros a făcut spectacol cu Andrey Rublev, reușind să se impună în doar trei seturi, doar primul fiind mai dificil: 7-5, 6-2 și 6-3.

Cum arată semifinalele de la Roland Garros

S-au stabilit, așadar, semifinalele de la Roland Garros, ultimul Grand Slam din acest an, în care pandemia de coronavirus a dat peste cap și tenisul.

Novak Djokovic va da peste Stefanos Tsitsipas, în timp ce Rafael Nadal este favorit să-l învingă pe Diego Schwartzman, care l-a eliminat pe Dominic Thiem după un meci maraton, care a durat peste cinci ore.

Totuși, Nadal a cedat recent în fața lui Schwartzman, la Roma, așa că Rafa are de luat acum o revanșă.

Turneul de la Roma a fost primul turneu la care a participat spaniolul, după o pauză de șase luni. Nadal a ales să nu meargă la US Open, din cauza pandemiei de COVID-19.

Publicat: 07 10. 2020, 23:41
Actualizat: 07 10. 2020, 23:42