Novak Djokovic, cuvinte de laudă pentru Emma Răducanu: „Ești fantastică!”. Gest superb al sârbului, după ce a pierdut finala de la US Open

Britain's Emma Raducanu celebrates with the trophy after winning the 2021 US Open Tennis tournament women's final match against Canada's Leylah Fernandez at the USTA Billie Jean King National Tennis Center in New York, on September 11, 2021.,Image: 631672114, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia

Novak Djokovic (34 de ani, locul 1 ATP) a pierdut finala de la US Open, însă a ținut să îi laude pe cei doi câștigători ai turneului, Emma Răducanu (18 ani, locul 23 WTA), la feminin, și Daniil Medvedev (25 de ani, locul 2 ATP), la masculin.

În urmă cu două zile, Daniil Medvedev l-a învins pe Novak Djokovic în trei seturi, scor 6-4, 6-4, 6-4, și a cucerit trofeul US Open. La feminin, Emma Răducanu a trecut de canadianca Leylah Annie Fernandez (19 ani, locul 28 WTA).

Jucătoarea britanică, cu tată român și mamă chinezoaică, a impresionat o lume întreagă și a primit laude din partea mai multor oameni de tenis.

Novak Djokovic, cuvinte de laudă pentru Emma Răducanu, după ce a câștigat US Open

Printre aceștia se numără și Novak Djokovic, jucător care a felicitat-o pe Emma Răducanu prin intermediul rețelele sociale și i-a transmis că este fantastică. Sârbul a postat pe Instagram un colaj de poze cu cei doi câștigători de la US Open.

„Felicitări ambilor campioni! O poveste uimitoare pe tabloul feminin, unde două adolescente au jucat finala. Emma, ești fantastică! Daniil, tu meriți cu prisosință primul titlu de Grand Slam”, a scris Novak Djokovic, pe Instagram.

„Respect, campionule!”, a fost reacția contulul oficial WTA, în secțiunea de comentarii la postarea lui Novak Djokovic.

„Excelent turneu și sezon, Nole”, a fost comentariul contului oficial al turneului US Open, la postarea sârbului.

„Cred că cea mai mare realizare a mea este modul în care am reuşit să nu mă gândesc la nimic altceva decât la planul meu de joc. În rest, am lăsat totul deoparte complet pentru a mă concentra asupra a ceea ce trebuia să fac. De asta sunt cea mai mândră. Aceasta este o mare parte din ceea ce mi-a permis să câştig acest titlu”, a spus Emma Răducanu, după ce a câștigat US Open.

Publicat: 14 09. 2021, 08:38
Actualizat: 14 09. 2021, 13:01