Novak Djokovic, ce umilință în finala de la Belgrad! Sârbul, spulberat de Andrey Rublev în setul decisiv

Serbia's Novak Djokovic reacts as he plays against Russia's Andrey Rublev during the men's singles match final at Serbia Tennis Open ATP 250 series tournament in Belgrade on April 24, 2022.,Image: 685688496, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia

Novak Djokovic a pierdut finala de la Belgrad, iar în setul decisiv a fost umilit de Andrey Rublev, care s-a impus cu 6-0.

Susținut de mii de oameni din tribune, Djokovic, un adevărat idol la Belgrad, a cedat în trei seturi: partida a durat două ore și jumătate.

A fost prima victorie obținută de Rublev împotriva lui Djokovic, care a ratat participarea la mai multe turnee importante în 2022, din cauza faptului că a refuzat să se vaccineze anti-Covid.

Novak Djokovic, umilit la Belgrad de Andrey Rublev

Mare favorit la victorie, mai ales că a jucat acasă, în fața fanilor, Novak Djokovic a pierdut primul set cu 2-6 în fața rusului Andrey Rublev.

Apoi, liderul mondial a câștigat un set extrem de disputat (7-6), dar în decisiv a cedat complet: Rublev a făcut 6-0 în 34 de minute.

• 6 trofee a cucerit Rublev în carieră: în 2022, Andrey s-a mai impus la Dubai și Marseille
Publicat: 24 04. 2022, 19:17