Noul sezon din tenisul masculin a început cu o surpriză incredibilă! Numărul 2 mondial, învins la ATP Cup după ce a condus cu set și 3-0

O surpriză uriașă a avut loc duminică la ATP Cup 2022, primul turneu de tenis masculin al sezonului, care se desfășoară la Sydney (Australia)! Daniil Medvedev (2 ATP) a pierdut incredibil în fața lui Ugo Humbert (35 ATP) după ce a condus cu set și 3-0, scor 7-6(5), 5-7, 6-7(2).

Ziua de duminică a oferit o mare surpriză la ATP Cup, competiție inter-țări aflată la a treia ediție! Rusul Daniil Medvedev a cedat în fața francezului Ugo Humbert, iar rezultatul a fost unul surprinzător prin prisma locurilor ocupate în clasament, dar mai ales datorită evoluției scorului.

Medvedev l-a condus cu 7-6(5) și 3-0 pe Humbert, dar francezul a avut o revenire din altă lume! Ugo a început să joace ca și cum nu mai avea nimic de pierdut, iar tactica acestuia a dat roade. Outsiderul s-a impus cu scorul de 7-6(5), 5-7, 6-7(2), după două ore și 58 de minute de joc.

Noul sezon din tenisul masculin a început cu o surpriză incredibilă! Daniil Medvedev, învins la ATP Cup după ce a condus cu set și 3-0

Daniil Medvedev, campionul de la US Open 2021, a disputat un meci nebun la ATP Cup! Medvedev a fost învins incredibil de Ugo Humbert, dar Rusia a câștigat, totuși, partida cu Franța din Grupa B, scor 2-1! Celălalt meci de simplu al întâlnirii a fost adjudecat de Roman Safiullin, 2-6, 7-5, 6-3 cu Arthur Rinderknech, iar Rusia a câștigat și partida de dublu: Daniil Medvedev și Roman Safiullin i-au învins pe Fabrice Martin și Edouard Roger-Vasselin cu 6-4, 6-4.

Celelalte rezultate înregistrate duminică la ATP Cup, în prima fază a grupelor, au fost: SUA – Canada 3-0, Marea Britanie – Germania 2-1 și Australia – Italia 2-1! ATP Cup 2022 a adunat la start șapte jucători din Top 10, printre care Daniil Medvedev, Alexander Zverev (Germania), Stefanos Tsitsipas (Grecia) sau Matteo Berrettini (Italia). Liderul mondial Novak Djokovic s-a retras înaintea competiției, iar participarea acestuia la Australian Open rămâne în continuare un mister, după ce organizatorii au introdus vaccinarea obligatorie.

Publicat: 02 01. 2022, 18:23