Nota 10 pentru locul 10. Halep s-a calificat în prima semifinală din 2014. „Meciul cu Errani a fost cel mai bun din cariera mea”

Halep și-a aflat adversara din semifinale: Agnieszka Radwanska (4 WTA). Poloneza a învins-o categoric pe belgianca Yanina Wickmayer (72 WTA), scor 6-2, 6-1. Întâlnirea dintre cele două va avea loc de la ora 18:00, după prima semifinală dintre Jelena Jankovic (Serbia) și Angelique Kerber (Germania).

Simona nu și-a cedat serviciul în niciun rând, n-a comis nicio dublă greșeală și a terminat partida cu Errani în mai puțin de o oră de joc. Într-un cuvânt, perfect! Tabela de scor și evoluția impecabilă a româncei sunt motivele pentru care italianca a izbucnit nervos în dese rânduri astăzi la Doha.

Halep: „A fost cel mai bun meci pe care l-am făcut în toată cariera mea. Ea m-a bătut anul trecut foarte clar, iar acum mi-am luat revanșa. Am o mică durere la tendonul lui Ahile, dar nu este nimic grav”. Simona își așteaptă adversara din semifinale din partida Radwanska (4 WTA) – Wickmayer (72 WTA), care va începe din moment în moment pe centralul de la Doha.

MECI, SIMONA HALEP! Românca a demonstrat un joc violent, fără greșeală, despre care se poate vorbi numai la superlativ. A surclasat-o pe a șaptea jucătoare a lumii, Sara Errani, cu numeroase lovituri direct câștigătoare, 32 la număr. A fost un meci rar pentru circuitul feminin, încheiat cu scorul de 6-2, 6-0.

SET HALEP! Evoluție perfectă a româncei pe centralul de la Doha prin care nu i-a oferit nicio șansă Sarei Errani, 6-2. Italianca a cerut time-out, iar antrenorul a îndemnat-o să fie mai agresivă, să vină chiar la fileu. Însă pentru acest lucru e nevoie ca și Simona să-i dea răgaz.

• Halep și Errani s-au mai întâlnit o singură dată până acum, la Miami (hard), anul trecut, iar italianca s-a impus cu cu 6-1, 6-0.
  • Dacă ar accede printre cele mai bune patru jucătoare de la Doha, Simona ar realiza prima semifinală din 2014.
  • Turneul din Qatar este dotat cu premii totale în valoare de 2.440.070 de dolari. Dacă se va califica în semifinale, Halep ar încasa 110.000 de dolari.
  • Halep este a șaptea favorită la Doha, în timp ce Errani este al cincilea cap de serie.

Simona Halep (10 WTA) a avut un început oscilant de sezon. A pierdut în primul tur la Sidney, apoi a reușit un sfert de finală la Australian Open, urmat de încă o eliminare prematură la Paris. Românca a șchiopătat și la Fed Cup, pierzând un meci care părea la îndemână, cu Timea Babos, dar lucrurile par acum să fi intrat pe făgașul normal.

Halep – Errani, duel pentru careul de ași

Colaborarea cu Wim Fissette, noul ei antrenor, a început să dea roade la Doha, unde Halep s-a calificat în sferturi grație a două victorii notabile: 6-4, 3-6, 7-6, cu Kaia Kanepi (Estonia) și 6-4, 6-1 cu Annika Beck (Germania).

Astăzi,de la ora 17:15, Simona are de înfruntat o adversară cu adevărat puternică, ocupanta locului 7 WTA, Sara Errani. Italianca a trecut în sferturi de Monica Niculescu (România), după un meci maraton, încheiat cu scorul de 2-6, 7-5, 6-1.  Partida dintre Halep și Errani poate fi urmărită în direct pe Digisport 2 și live text pe ProSport.ro.

Publicat: 14 02. 2014, 18:30
Actualizat: 15 02. 2014, 09:07