Nikoloz Basilashvili și-a apărat titlul de la Hamburg. După ce a salvat două mingi în semifinala cu Zverev, georgianul a avut viață grea și în ultimul act

Nikoloz Basilashvili (16 ATP) a câștigat, duminică, titlul ATP de la Hamburg, după ce a trecut în ultimul act de rusul Andrey Rublev (78 ATP), scor 7-5, 4-6, 6-3.

După o semifinală foarte disputată, sâmbătă, contra lui Alexander Zverev (5 ATP), când a salvat două mingi de meci și a obținut victoria în decisiv, Basilashvili a început bine primul set al finalei, adjudecându-l după aproximativ 54 de minute, scor 7-5.

În setul secund, unicul break a fost reușit de Andrey Rublev, care s-a impus cu 6-4 și a trimis finala în act decisiv, acolo unde Basilashvili s-a impus rapid, în 35 de minute, scor 6-3. Meciul s-a încheiat după două ore și șapte minute.

Astfel, Nikoloz Basilashvili și-a apărat titlul de la Hamburg. În 2018, tenismenul de 27 de ani se impunea în ultimul act tot în trei seturi, contra argentinianului Leonardo Mayer, scor 6-4, 0-6, 7-5.

În urma acestui rezultat, Basilashvili va primi 500 de puncte ATP și un premiu de 354.845 de dolari. De partea cealaltă, Rublev va adăuga 300 de puncte în ierarhia ATP și va încasa un cec de 178.220 de dolari.

Publicat: 28 07. 2019, 17:26
Actualizat: 28 07. 2019, 17:27