Niculescu, victorioasă și la dublu în turneul de la Hobart! Monica s-a calificat în sferturi alături de partenera cu care va ataca Australian Open

Monica Niculescu (România) și Abigail Spears (SUA), favoritele principale de la Hobart, au acces fără probleme în sferturile de finală ale turneului WTA de categorie International. Echipa româno-americană a trecut luni dimineață, în primul meci, de Nao Hibino (Japonia) și Alicja Rosolska (Polonia), cu scorul de 6-3, 6-4.

Niculescu se află într-o bună dispoziție în săptămâna premergătoare turneului de Grand Slam de la Australian Open! După ce a învins-o pe Jelena Jankovic la simplu, scor 6-2, 6-3, jucătoarea antrenată de Călin Ciorbagiu a triumfat la Hobart și în proba de dublu. Monica Niculescu și Abigail Spears s-au descurcat excelent la prima partidă jucată împreună în circuitul profesionist. Cele două au tranșat în minimum de seturi confruntarea cu Nao Hibino/Alicja Rosolska, scor 6-3, 6-4, partida încheindu-se după o oră și 14 minute.

Monica și Abigail s-au impus în două seturi asemănătoare ca desfășurare a scorului. Favoritele principale au reușit câte două break-uri în fiecare manșă, cedându-și serviciul doar o dată, atât în primul, cât și în al doilea set. Niculescu și Spears își așteaptă următoarele adversare din partida Demi Schuurs/Renata Voracova (Olanda/Cehia) – Pauline Parmentier/Francesca Schiavone (Franța/Italia). Românca și americanca vor intra în aceeași formulă și la Australian Open (16-29 ianuarie), indiferent de parcursul din Hobart. .

Publicat: 09 01. 2017, 08:56
Actualizat: 09 01. 2017, 09:02