Niculescu n-a putut trece de Radwanska. Monica a pierdut în două seturi și a fost eliminată de la Montreal

Jucătoarea română de tenis Monica Niculescu, ocupanta locului 61 în clasamentul mondial WTA, a pierdut, miercuri, scor 1-6, 5-7, meciul disputat împotriva sportivei Agnieszka Radwanska din Polonia, în turul doi al turneului de la Montreal (Canada), dotat cu premii totale de 2,413,663 de dolari.

Partida a durat o oră și 39 de minute. Primul set a debutat cu un break din partea sportivei din Polonia, care a și-a câștigat imediat serviciul. Radwanska a condus la un moment dat și cu 4-0. Monica Niculescu și-a câștigat pentru prima dată serviciul în game-ul al cincilea, iar tabela indica scorul de 4-1. Imediat, însă, Radwanska a făcut 5-1 și a reușit un break cu care și-a trecut în cont prima manșă.

În actul secund partida a fost una mult mai echilibrată, în care Niculescu a reușit să câștige de două ori pe serviciul adversarei. La scorul de 1-1, sportiva din România a câștigat contra serviciului și a preluat conducerea, însă, imediat, Radwanska a egalat, reușind un rebreak. Al doilea break al Monicăi a fost reușit în game-ul opt, când a reușit să conducă cu 5-3 și a servit pentru câștigarea setului.

În final, după ce Monica a ratat trei mingi de set, Radwanska a câștigat partida, reușind un break în ultimul game al actului secund.

Astfel, Monica Niculescu a fost eliminată, însă va continua la dublu, unde va face pereche cu Simona Halep.

Sursa: MEDIAFAX

Publicat: 27 07. 2016, 21:51
Actualizat: 27 07. 2016, 21:52