Niculescu, învinsă fără drept de apel de Radwanska în turul trei de la Indian Wells. Poloneza s-a impus cu 6-2, 6-1

UPDATE:Niculescu a fost învinsă, scor 2-6, 1-6, de Agnieszka Radwanska, în turul al treilea de la Indian Wells. Dacă la Doha a reușit un prim set bun, pierdut cu 7-5, românca nu a avut nicio șansă, iar începutul slab de meci i-a fost fatal, Monica adunând doar trei game-uri.

Monica Niculescu (34 WTA) are o misiune extrem de dificilă în turul trei de la Indian Wells! Sportiva născută la Slatina o înfruntă duminică seară, de la ora 21:00, pe Agnieszka Radwanska (Polonia, 3 WTA), una dintre cele mai în formă jucătoare ale momentului.

Monica se află în fața unui nou meci de gală cu „Aga”, cele două întâlnindu-se și în urmă cu trei săptămâni la turneul Premier 5 de la Doha. Poloneza s-a impus în cadrul optimilor de finală, scor 7-5, 6-1, partida fiind una impresionantă, presărată cu multe puncte de pus în ramă. Spectacol se anunță și duminică seară, chiar dacă Niculescu și Radwanska s-ar putea să nu fie prea odihnite ca urmare a victoriilor muncite obținute în turul doi.

Ambele jucătoare au disputat meciuri lungi în turul precedent: Monica a trecut în 2 ore și 15 minute de Heather Watson (Marea Britanie, 53 WTA), scor 6-4, 2-6, 6-2, în timp ce Agnieszka a dispus de Dominika Cibulkova (57 WTA), scor 6-3, 3-6, 7-5, după 2 ore și 45 de minute de joc. Dacă produce supriza, jucătoarea antrenată de Călin Ciorbagiu va evolua în faza următoare contra câștigătoarei dintre Jelena Jankovic (Serbia, 20 WTA) și Coco Vandewege (SUA, 38 WTA).

Niculescu și Radwanska au jucat trei meciuri directe în carieră, poloneza conducând cu 2-1. În afară de meciul desfășurat în urmă cu trei săptămâni, românca și poloneza au mai disputat partidele: 6-4, 6-2 pentru Radwanska la Linz 2009 (turul I) și 5-7, 6-4, 6-0 pentru Niculescu la Nottingham 2015 (semifinale).

Publicat: 13 03. 2016, 18:48
Actualizat: 13 03. 2016, 23:37