Nick Kyrgios și-a dat din nou în petec, la Miami. Australianul s-a certat cu arbitrul și a trimis săgeți către Nadal: „Dacă făcea el asta, închideai ochii”

Meciul și scandalul pentru Nick Kyrgios (26 ATP), „bad boy-ul” din tenisul masculin! Australianul în vârstă de 20 de ani a fost protagonistul unui nou episod controversat, în timpul meciului pe care l-a câștigat la Miami, în cadrul optimilor de finală, scor 7-6, 6-3, în fața lui Andrey Kuznețov (51 ATP).

Kyrgios a izbucnit după ce arbitrul francez Cedric Mourier l-a avertizat pentru că a lovit o minge către tribune. Nick a aruncat cuvinte grele pentru sportul pe care îl reprezintă, acuzând totodată că arbitrii îi aplică un tratament preferențial lui Rafael Nadal (Spania, 5 ATP).

Conflictul a început atunci când Kyrgios s-a enervat și a expediat o minge către spectatori, arbitrul Mourier sancționându-l cu un avertisment. Atât i-a trebuit australianului, care și-a ieșit din minți: „Dacă făcea asta Rafael Nadal, închideai ochii. Sportul ăsta este compromis, toți știți asta. Este „terminat” ca un c…t. Degeaba încercați să ascundeți, tenisul e un sport distrus, ruinat”, a spus acesta în pauza dintre puncte.

Comportamentul de pe teren nu îi face cinste, însă Nick Kyrgios are rezultate cu care se poate lăuda. El a devenit primul australian care se califică în „sferturi” la Miami, după Lleyton Hewitt în 2002. Kyrgios se va duela vineri dimineață cu Milos Raonic (Canada, 12 ATP) pentru un loc în semifinalele turneului de categorie Masters.

Publicat: 31 03. 2016, 20:34
Actualizat: 31 03. 2016, 20:46