Naomi Osaka, OUT de la US Open! Japoneza a pierdut a treia oară în fața aceleiași adversare în 2019, New York-ul va încorona o nouă campioană și se schimbă liderul în WTA

Elvețianca Belinda Bencic a încheiat cursa lui Naomi Osaka de apărare a trofeului de la US Open, luni, cu o victorie autoritară în optimi, scor 7-5, 6-4, într-o oră și 24 de minute de joc.

În consecință, de luni, 9 septembrie, Ashleigh Barty va reveni pe prima poziție în clasamentul mondial, australianca preluând șefia WTA de la cea care o detronase pe 12 august 2019.

Luni, pe Arthur Ashe Stadium, Belinda Bencic a făcut un meci mare, reușind să o depășească cu un tenis total pe Naomi Osaka, la finalul unei partide în care a lovit câștigător de 29 ori, greșind neforțat de doar 12 ori (jumătate dintre acestea fiind duble greșeli). Bencic nu și-a pierdut serviciul salvând unica minge de break avută de adversară și a încheiat partida cu procentaj de sută la sută atacuri reușite la fileu (10 din 10),

După ce s-a temut chiar că nu va putea lua startul la New York din cauza unei accidentări la genunchi, Naomi Osaka încheie turneul de la Flushing Meadows cu o senzație de deja-vu. Cu doar trei titluri în palmares, japoneza își vedea curmată la începutul acestui an tentativa de a-și apăra primul trofeu câștigat în carieră, la Indian Wells, de către Belinda Bencic (6-3, 6-1 pentru conaționala lui Federer). Scenariul s-a repetat aproape la indigo la New York, acolo unde Osaka avea de apărat primul titlu de Mare Șlem al carierei. Bencic, cap de serie 13 la New York, a început apăsat, câștigând pe serviciul lui Naomi chiar în primul game al partidei. Chiar dacă a fost egalată la 2, Bencic a avut nervii mai tari în finalul manșei inaugurale, obținând un nou break la 5-5 și încheind apoi fără emoții setul pe serviciu.

O singură minge de break, avută de Bencic în game-ul cinci al setului doi, i-a fost suficientă acesteia pentru a tranșa soarta manșei și a-și asigura biletul pentru sferturi, acolo unde elvețianca se va duela cu Donna Vekic, din Croația, cap de serie 23, pentru un loc în semifinale.

Belinda Bencic a reușit a treia victorie în trei partide pe 2019 în fața lui Naomi Osaka, egalându-și astfel cel mai bun parcurs al carierei în Grand Slam-uri – sfert de finală tot la US Open, în 2014. Aceasta este a 7-a victoriei a Belindei Bencic în fața unei jucătoare din Top 5 WTA pe 2019.