Naomi Osaka, OUT de la Dubai! Înfrângere surprinzătoare pentru liderul mondial. Cum afectează acest rezultat clasamentul WTA

Naomi Osaka (locul 1 WTA) a fost învinsă în turul secund, la Dubai, de Kristina Mladenovic (locul 67 WTA), scor 6-3, 6-3. Dacă Simona Halep (locul 2 WTA) va câștiga turneul, se va apropia la 434 de puncte față de liderul mondial. În prezent, japoneza are un avans de 1.229 de puncte.

Mladenovic a obținut prima victorie din acest an, după o oră și șapte minute. Pentru Osaka turneul de la Dubai nu are o importanță atât de mare, astfel va pierde doar 99 de puncte în urma acestui eșec. În schimb, dacă Halep triumfă la Dubai, va reduce diferența de la 1.229 de puncte, la doar 434.

Mâine, în optimi, Halep o va înfrunta pe Lesia Tsurenko (locul 23 WTA). Dacă va câștiga și miercuri, Halep se va califica în sferturi, unde va da peste învingătoarea dintre Belinda Bencic (locul 45 WTA) și Aryna Sabalenka (locul 9 WTA).

Publicat: 19 02. 2019, 19:15
Actualizat: 19 02. 2019, 19:16