Cutremur la US Open! Naomi Osaka a părăsit turneul în lacrimi! Se afla pe același sfert de tablou cu Simona Halep

Naomi Osaka of Japan receives a code violation for ball abuse after hitting a tennis ball into the crowd after losing a point before losing to Leylah Fernandez of Canada in 3 sets in Arthur Ashe Stadium in the third round of the 2021 US Open Tennis Championships at the USTA Billie Jean King National Tennis Center on Friday, September 3, 2021 in New York City. Photo by /UPI,Image: 630342132, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia

Naomi Osaka (Japonia, 23 de ani), a treia favorită de la US Open 2021, a părăsit turneul în lacrimi după ce a fost învinsă în turul al treilea de Leylah Fernandez (Canada, 19 ani), cu scorul de 7-5, 6-7(2), 4-6.

Naomi Osaka (2 WTA) a oferit un nou moment incredibil, izbucnind în lacrimi la conferința de presă organizată după meciul pierdut sâmbătă dimineață în fața outsiderei Leylah Fernandez (73 WTA). Totodată, Naomi a anunțat că va lua o pauză de la tenis.

Simona Halep (13 WTA) a scăpat astfel de o adversară importantă la US Open 2021! Românca s-ar fi putut întâlni cu Naomi Osaka, cvadruplă campioană de Grand Slam, în sferturile turneului de la New York! Simona se va duela în optimi cu o altă mare rivală, Elina Svitolina (5 WTA).

Naomi Osaka, OUT în turul al treilea la US Open! Japoneza a părăsit turneul în lacrimi

Naomi Osaka a suferit un eșec dureros în turul al treilea la US Open, în fața canadiencei Leylah Fernandez! Aceasta a reușit cea mai mare victorie a carierei, calificându-se în premieră în optimi la Flushing Meadows, scor 7-5, 6-7(2), 4-6.

Osaka a șocat pe toată lumea atât în timpul meciului – a țipat și a plecat la vestiare după pierderea setului secund, cât și la final, anunțând în lacrimi că va lua o pauză de la tenis. Naomi, campioana edițiilor din 2018 și 2020 ale turneului de la US Open, a avut probleme de anxietate și depresie în acest an.

Veste bună pentru Simona Halep! Japoneza se afla pe același sfert de tablou cu românca

Traseul Simonei Halep, care părea unul infernal în primă fază, a devenit ceva mai lejer după eliminarea suferită de Naomi Osaka! Dacă trece de Elina Svitolina, românca va da în sferturile de finală peste învingătoarea dintre Angelique Kerber (Germania, 17 WTA) și Leylah Fernandez (Canada, 73 WTA) .

Halep a câștigat un meci dramatic în turul al treilea la US Open și a răpus-o vineri seară pe Elena Rybakina (Kazahstan, 20 WTA) după două ore și 22 de minute, scor 7-6(11), 4-6, 6-3. Simona și-a asigurat astfel un premiu în valoare de 265.000 de dolari.

Publicat: 04 09. 2021, 09:18
Actualizat: 04 09. 2021, 13:21