Naomi Osaka, în semifinale la Australian Open, după a 12-a victorie consecutivă în turneele de Mare Șlem. Japoneza a egalat o performanță de excepție a lui Clijsters și a aprins imaginația tuturor: e vizată Capriati!

Naomi Osaka este a treia semifinalistă la Australian Open 2019. Nipona în vârstă de 21 de ani, locul patru în clasamentul mondial, a învins-o, miercuri dimineață, pe Elina Svitolina – a șaptea în lume, în 71 de minute, scor 6-4, 6-1.

Cea mai bună jucătoare a Japoniei a acces în premieră între cele mai bune patru la Australian Open, reușind totodată, în premieră, semifinale consecutive în turneele de Mare Șlem. Ea a obținut a 12-a victorie la rând în Grand Slam-uri, seria sa începând în august anul trecut, în primul tur la US Open.

Naomi Osaka a expediat 31 de lovituri câștigătoare pe lângă reprezentanta Ucrainei, incapacitată fizic de dureri în zona gâtului și a umărului drept, după meciuri de trei seturi (cel mai dur, cu Zhang, în turul 3, de 2 ore și 55 minute, apoi cu Keys – în optimi). După un start de meci în care, în primele cinci game-uri, cele două jucătoare nu au avut emoții în a-și apăra serviciul, Osaka a dat start unei serii dezlănțuite de cinci break-uri, la finele căreia nipona câștiga manșa inaugurală, 6-4. Randamentul Svitolinei a scăzut dramatic în manșa a doua, iar Osaka nu a avut milă de iubita lui Gael Monfils, avansând rapid pe tabelă, la 5-0. Per total, Svitolina și-a pierdut de cinci ori la rând serviciul în sfertul de finală cu Osaka și s-a oprit și în 2019, la fel ca în 2018, în sferturile primului turneu de Mare Șlem al anului.

Ajunsă la Melbourne după câștigarea primului titlu de Mare Șlem al carierei, la US Open, Osaka reușește cel mai lung parcurs în Grand Slam-ul imediat următor primului titlu al carierei de la Kim Clijsters încoace (2006). Totodată, nipona a intrat acum pe radarul pasionaților de tenis drept o candidată serioasă la egalarea unei borne atinse ultima dată în tenisul feminin de Jennifer Capriati, care a câștigat primele două titluri de Mare Șlem ale carierei în turnee consecutive (americanca s-a impus în 2001 la Australian Open și Roland Garros, acestea fiind primele două din totalul de trei trofee de Mare Șlem ale carierei).

Naomi Osaka a egalat acum scorul întâlnirilor directe cu Svitolina (3-3) și a depășit-o pe Simona Halep în clasamentul WTA în timp real, fiind lider virtual în acest moment.

Campioana de la US Open a ajuns la 57 victorii consecutive după câștigarea primului set și 12 victorii la rând în Grand Slam-uri.

Publicat: 23 01. 2019, 07:20
Actualizat: 23 01. 2019, 07:30