Eliminare șoc la Madrid! Naomi Osaka, a doua favorită a turneului, a pierdut în turul secund

Naomi Osaka of Japan in action during the second round of the 2021 Mutua Madrid Open WTA 1000 tournament Mutua Madrid Open, Tennis, La Caja Magica, Madrid, Spain - 02 May 2021,Image: 609013028, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia

Eliminare surpriză la turneul WTA 1.000 de la Madrid! Simona Halep (România, 3 WTA) a scăpat de o adversară extrem de puternică, după ce Naomi Osaka (Japonia, 2 WTA) a cedat încă din turul secund.

Naomi Osaka, una dintre marile rivale ale Simonei Halep, a părăsit prematur turneul de la Madrid! Nipona a fost eliminată duminică de Karolina Muchova (Cehia, 20 WTA), cu scorul de 4-6, 6-3, 1-6!

Simona Halep se putea întâlni cu Naomi Osaka în semifinalele turneului de la Madrid, iar traseul româncei devine mult mai facil la Madrid. Eleva lui Darren Cahill luptă și ea duminică pentru calificarea în optimile de finală, în jurul orei 18:00, cu Saisai Zheng (58 WTA).

Naomi Osaka, a doua favorită de la Madrid, a pierdut în mod incredibil în turul secund

Naomi Osaka rămâne fără titlu la turneul de la Madrid, japoneza arătând slăbiciuni pe zgură și în 2021! Karolina Muchova a eliminat-o pe Naomi Osaka în turul 2 al competiției patronate de Ion Țiriac, la capătul unui meci de o oră și 52 de minute. Osaka a fost dominată de Muchova timp de un set și jumătate, iar cehaoica a condus cu 6-4 și 3-1!

Cu toate că întors scorul în mod incredibil în favoarea ei în actul secund, pe care l-a câștigat după o serie de cinci game-uri la rând, Naomi a cedat din nou inițiativa în decisiv. Un singur game și-a mai trecut în cont Osaka, iar Muchova a produs cea mai mare surpriză de până acum la Madrid, scor final 4-6, 6-3, 1-6.

Kiki Bertens, campioana en-titre de la Madrid, a fost eliminată și ea

Naomi Osaka nu este singura jucătoare importantă eliminată în turul al doilea la Madrid Open! Campioana en-titre Kiki Bertens (Olanda, 10 WTA) a cedat sâmbătă în fața Veronikăi Kudermetova (Rusia, 28 WTA), scor 4-6, 3-6.

Jucătoarele care au pierdut în turul 2 la Madrid vor rămâne cu câte 20.000 de euro și 65 de puncte WTA, în timp ce sportivele calificate în optimile de finală sunt premiate cu câte 34.048 de euro și 120 de puncte WTA.

Publicat: 02 05. 2021, 14:56
Actualizat: 02 05. 2021, 15:06