Nadal, thriller cu Tsonga!** Urmează Murray și Nole! Poate Rafa să câștige primul turneu din 2012?

Nadal își continuă drumul spre prima victorie de la Key Biscane și spre câștigarea primului turneu din 2012. Numărul doi mondial a avut mari emoții în confruntarea din sferturi, cu Tsonga, pe care l-a învins în aproape 3 ore de joc cu scorul de 6-2, 5-7, 6-4.

Partida putea fi una mult mai comodă pentru iberic, care a avut oportunitatea să închidă partida încă din setul doi, când a servit pentru meci la 5-4. Francezul a câștigat trei game-uri consecutiv și a trimis meciul în manșa decisivă, dar nu a mai putut să se opună tăvălugului Nadal.

Rafa are oportunitatea să devină primul spaniol din istorie care câștigă turneul de la Miami, dar mai are mult de lucru. În semifinale va da piept cu Andy Murray – scoțianul a avut un meci dificil, în sferturi, cu Janko Tipsrevic: 4-6, 6-3, 6-4 -, pe care îl conduce cu 13-5 în întâlnirile directe (scoțianul a câștigat, însă, ultima partidă – în octombrie 2011, la Tokyo); în eventualitatea în care se va califica în finală, ibericul își va întâlni, cel mai probabil, coșmarul din ultimul an: Djokovic are o jumătate de tablou accesibilă, fiind ajutat de eliminarea prematură a lui Federer.

Publicat: 29 03. 2012, 09:36
Actualizat: 03 04. 2012, 11:18