Nadal, out de la Turneul Campionilor!** Tsonga l-a învins pe iberic și s-a calificat în semifinalele competiției

Tenismanul spaniol Rafael Nadal, al doilea favorit, a fost învins, joi, de francezul Jo-Wilfried Tsonga, cap de serie numărul 6, într-un meci din grupa B de la Turneul Campionilor de la Londra și a ratat calificarea în semifinalele turneului, informează site-ul oficial al competiției.

Tsonga s-a impus cu scorul de 7-6 (7/2), 4-6, 6-3 și a obținut astfel calificarea în semifinalele Turnului Campionilor.

După disputarea a trei etape, elvețianul Roger Federer, cap de serie numărul 4, a acumulat trei victorii, Tsonga două, Nadal una, iar americanul Mardy Fish, favoritul numărul 8, niciuna.

În grupa B a probei de dublu de la Turneul Campionilor, perechea Max Mirnâi/Daniel Nestor (Belarus/Canada), cap de serie 3, a obținut calificarea în semifinale, după ce a trecut, cu scorul de 4-6, 6-3, 10/7, de cuplul Michaël Llodra/Nenad Zimonjic (Franța/Serbia), favoriții numărul 2. Din această grupă a mai obținut calificarea în semifinale perechea poloneză Mariusz Fyrstenberg/Marcin Matkowski (cap de serie numărul 8), clasată pe locul 2.

Din grupa A a competiției s-a calificat în semifinale spaniolul David Ferrer. Cehul Tomas Berdych, cap de serie numărul 7, care va juca, vineri, cu Ferrer, va lupta pentru cel de-al doilea loc disponibil în semifinale, din grupa A, cu favoritul numărul unu, sârbul Novak Djokovic, care îl va întâlni, vineri, pe compatriotul său Janko Tipsarevic.