Nadal, în semifinale la Madrid, la capătul unui meci epuizant!** După 9 ani, Ferrer a sperat într-un „miracol”

Nadal a trăit periculos, dar în cele din urmă s-a calificat în „careul” de ași al turneului de la Madrid, după ce a trecut în trei seturi de compatriotul său, David Ferrer, scor 4-6, 7-6(3), 6-0.

Rafa, câștigător în capitala Spaniei în două rânduri (2005 și 2010), a avut parte de o rezistență neașteptată din partea numărului patru mondial, pe care îl învinsese în 15 din cele 16 partide disputate pe zgură, suprafața favorită a „Matadorului” (de 9 ani nu mai reușise Ferrer să îl învingă pe Nadal pe zgură).

Cu un prim serviciu care nu a funcționat, Nadal s-a văzut condus în primul set cu 4-1, dar a egalat la 4, înainte de a-și ceda din nou serviciu și setul. Setul secund a fost tras la indigo, dar și de această dată Rafa a găsit energia de a reveni – la 5-4, după ce fusese condus cu 4-2 -. De la jumătatea setului secund fostul lider mondial a intrat în controlul meciului, dominând punctele și etalând o agresivitate la care Ferrer nu a găsit răspuns. Decisivul nu a avut istoric, astfel că Nadal se gândește cum se va recupera în timp util pentru disputa de mâine, după ce astăzi a stat pe teren aproape trei ore.

În semifinale, cel puțin pe hârtie, tenismanul născut în Manacor va avea o misiune mai puțin dificilă, urmând a întâlni învingătorul disputei Kei Nishikori – Pablo Andujar.

6 finale din 6 turnee disputate are Nadal în 2013, el țintind în capitala Spaniei cel de-al 55-lea turneu al carierei și ce de-al  23-lea de turneu Masters

18-4 este acum scorul întâlnirilor directe dintre Nadal și Ferrer, acesta din urmă reușind să își adjudece astăzi un set după ce în ultimele 6 partide directe nu izbutise acest lucru

Publicat: 10 05. 2013, 19:41
Actualizat: 10 05. 2013, 19:47