Nadal, autorul uneia dintre cele mai spectaculoase reveniri din ultimii ani. Ibericul a întors uluitor meciul cu „coșmarul” Rosol și continuă cursa pentru finala cu Federer

Primul tur al turneului de la Basel (Elveția, hard indoor) l-a adus pe Rafael Nadal față în față cu cehul Lukas Rosol, jucătorul care în 2012 îi administra una dintre cele mai surprinzătoare înfrângeri ale carierei, în runda a doua de la Wimbledon. După trei ani în care ibericul și-a luat revanșa din plin, învingându-l pe călăul de la Londra în două rânduri (Doha 2014 și Wimbledon 2014) sala din Basel a fost martora unei reveniri incredibile a fostului lider mondial.

Rosol, un jucător croit pentru suprafețele rapide, cu un serviciu excelent și lovituri puternice, a câștigat de manieră clară primul set, scor 6-1. Manșa secundă a stat sub semnul dominării tenismenului mai slab cotat, care a ajuns în situația de a conduce cu 5-4 și serviciul. Ba chiar Rosol a câștigat primele două puncte ale game-ului care, odată adjudecat, i-ar fi adus victoria. Ce a urmat? O evoluție a scorului pe care nimeni nu o anticipa și o răsturnare de situație specifică lui Nadal: ibericul a câștigat următoarele trei puncte, a avut o șansă de break pe care a ratat-o, a mai făcut rost de încă una, pe care a fructificat-o și a pus semnul egal între el și adversar în setul secund, 5-5.

După momentul psihologic care a lăsat urme vizibile în jocul adversarului, cel mai bun jucător pe zgură din istoria tenisului a apăsat pedala de accelerație, a câștigat manșa cu 7-5, apoi s-a desprins la 3-0 în setul decisiv. Rosol a revenit, a făcut break-ul, a condus în tiebreak cu 4-2, dar s-a stins la fel cum a făcut-o și în setul doi. Nadal a câștigat ultimele cinci puncte ale meciului, s-a impus după două ore și 18 minute de joc, scor 1-6, 7-5, 7-6, semnând una dintre cele mai spectaculoase reveniri din ultimii ani.

În optimile de finală, Nadal va juca cu învingătorul meciului Serghei Stahovski (Ucraina) – Grigor Dimitrov (Bulgaria) și, dacă lucrurile merg bine. s-ar putea întâlni cu Roger Federer în finală, pentru a 26-a oară în istoria unei rivalități care a marcat tenisul mondial la finalul deceniului trecut.

Publicat: 27 10. 2015, 13:29
Actualizat: 27 10. 2015, 13:30